brengen en hebben wij daarvoor geen troepen beschikbaar. Ga gij zelf naar den Gouverneur, gebruik uw overredingskracht en zie gedaan te krijgen dat de Generaal toestemming geeft de bezettingen te doen terughalen". Daarop ging de Comm. der Mar. naar het bureau van den Gouverneur. Ook dat onderhoud duurde lang. Maar het mocht dien kapi tein gelukken den Gouverneur te overtuigen van de noodzakelijk heid. de dringende noodzakelijkheid om onverwijld de bedreigde blokhuizen te hulp te komen en de bezettingen, den mitrailleur en den grooten voorraad munitie terug te halen. Slechts noode liet de Gouverneur zich overreden, wel inziende dat die concessie het begin was van het einde van zijn systeem de eerste stap tot opheffing der buitenlinie dus het prijsgeven van het om de Geconcentreerde Stelling met zooveel overleg en list gaandeweg geoccupeerd terrein Tegen circa 2 uur nam. werd de Chef van den Staf opnieuw ?n £en om me* ^en Comm. der Mar. de noodige disposities te treffen voor de uit te zenden colonne. —„Welke macht kunt gij uitbrengen vroeg de Generaal den Comm. der Marech „Acht brigades, onder drie luitenants, ter sterkte van onge veer 160 karabijnen". —„Maar gij weet toch," hernam de Generaal, „dat het terrein tusschen Lamsoet en Senlop, langs de Linkar-rivier en de Atjeh- rivier, sterk bezet is door den vijand, die daar bezig is zich geducht te verschansen De kaart werd geraadpleegd en inderdaad de onderneming leek allesbehalve gemakkelijk. »^.e comm- der Mar. kan nog 2 compagnieën van het 14e bat. Inf. medekrijgen," zeide de Chef van den Staf. „En hoeveel artillerie?" vroeg de Generaal —„Artillerie is niet beschikbaar. Alles uitgerukt," klonk het antwoord. „En cavalerie?" —„Cavalerie niet beschikbaar. Alles uitgerukt." Er volgde een pijnlijk zwijgen. „Hoe sterk zijn de compagnieën van het 14e Bat begon de Generaal opnieuw. „Ieder ongeveer 100 bajonetten gemengde compagnieën" verklaarde de Chef van den Staf. Een nieuwe pauze. En toen tegen den op orders wachtenden comm. der Mar.: —„Ziet de comm. der Mar. kans om met die relatief geringe macht de opdracht te volvoeren?" vroeg de Generaal. „Een échec in de gegeven omstandigheden kunnen wij niet verdragen. Wat zegt de comm. der Mar. 359

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 89