10. EEN EN ANDER UIT DE PATROUILLE-ACTIE. (1902 1904). Teukoe Bén Peukan. T. Bén Peukan was een zoon van het vroegere hoofd van Meureudoe, T. Moeda Tjoet Lateh en gehuwd met Tjoet Manja, dochter van T. Bentara Keumangan. Zijn zuster Potjoet Taman- sari, weduwe van wijlen Tng. di Didoh, was hertrouwd met T. Tjhi Meureudoe, het in functie zijnde landschapshoofd. T. Bén was vroeger zeer „bevriend"' met ons bestuur, maar teleurgesteld in zijn eerzuchtige verwachtingen, veranderde hij van politiek en werd bendehoofd. Als zoodanig nam hij in 1898 actief deel aan den strijd in Pidie. Iii Februari 1902 zwierf hij met zijn bende in het gebergte achter de II Moekim Toenong (Samalanga). Luitenant Vaynes van Brakell Buys, die bericht had ontvangen, dat T. Ben naar Poedéng gegaan was, kwam den 30sten April 1903 te Koeta Beureunoen met 2 brigades. Den volgenden morgen te 4 u. v. naar Lam Meulo afmarcheerend om daar te fourageeren en de zieken van zijn patrouille achter te laten, hoorde hij bij den viersprong Djaman-Lam Meulo-Langa zwaar vuur in W. richting. Onderstellend, dat eigen troepen met den vijand in gevecht waren en besluitend zoo spoedig mogelijk te hulp te komen, gaf hij aan een zijner brigades last met den trein en de zieken door te marcheeren naar het bivak Lam Meulo, de laatsten daar af te geven en daarna zoo snel mogelijk weer aan te sluiten bij de andere brigade, waarmee Buys zich naar Langsa begaf. In den W. rand van dien gampong vernam Buys van Atjehers, dat een sterke vijandelijke bende in de heuvels ten Z. van Lala in gevecht was. Met het doel van daaruit te trachten onopgemerkt dat heuvelterrein te bereiken en den vijand daar te verrassen, vervolgde Buys den marsch naar Lala. Bij het deboucheeren uit dien gampong ontwaarde de patrouille in de Z. W. gelegen heuvels een groot aantal vijanden, die blijkbaar in gevecht waren met een uit het W. komende troepenmacht, voor de patrouille nog onzichtbaar. Nauwelijks was echter de patr. Buys op de sawah, die Langsa en Lala scheidt, of zij werd, terwijl aller aandacht op den linkerflank gericht was, plotseling op den rechterflank hevig beschoten door een talrijke 363 1) Geput uit de nota betreffende de troepen-commando's Sigli en Lam Meulo door den Majoor der Infanterie C. Marcus.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 95