9. FRAGMENTEN UIT DE GESCHIEDENIS VAN HET KORPS MARECHAUSSEE. De oprichting van het korps Marechaussee. Aangezien er iets moest gedaan worden om onze telephoon- lijnen, onze dijken en spoorwegen, onze bruggen, duikers, wegen, de buiten de posten maar in de onmiddellijke nabijheid ervan aangelegde moestuinen, keukens, loodsen en accessoires tegen periodieke vernieling en roof te beschermen, de feiten bijna dagelijks aantoonden, dat de Infanterie daartoe niet mobiel, niet strijdvaardig, niet handig genoeg was en voorts de reglementen op den Inwendigendienst en den Garnizoensdienst en de In structie voor den dienst op de posten dat mobiele, strijdvaardige en handige tegenwerkten of onmogelijk maakten—zocht men een palliatief en meende zulks gevonden te hebben in de oprichting der zoogenaamde mobiele Bewakingsdetachementen. Voor zoover mij bekend waren er aanvankelijk tweeeen te Ketepang doera, en een te Lampeneroet, respectievelijk aange voerd door den le Luit. l.M.v.d. Ende en den 2e Luit. M. Neel- meyer. Volgens de instructie mochten de detachementscomman danten hunne onderhoorigen zelf kiezen. Zonder twijfel hebben zij zeer vele goede diensten bewezen, daar zij door de ontheffing van garnizoens- en corvéediensten, reeds vrij goed aan de eischen van mobiele, zelfstandig optredende afdeelingen beantwoordden. Maar het was niet te verwachten, dat zij nu ook met één slag strijdvaardiger en handiger zouden zijn daar waar zij nog vast zaten aan de geldende denkbeelden en uitleggingen der voor schriften en te gering in aantal om den zwaren dienst langer dan eenige maanden achtereen vol te houden. Van die afdeelingen moet dan ook getuigd worden, dat zij waren: niet onafhankelijk genoeg; niet los genoeg van de be staande reglementen (zij zochten, evenais de gansche Infanterie, al hun heil in het vuren en dan gesloten er op in stormen)niet voldoende geëncadreerd en vooral te weinig geoefend om een zoo afmattenden en gevaarlijken dienst als die van den verras senden kleinen oorlog nacht en dag vol te houden en met succes te voeren. 348 Geput uit: de Militaire Gids 1902. De taktiek der Marechaussee in Groot Atjeh in 1896 door F. H. Boogaard in Id. door G. Graafland

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 78