commandanten de vorming van een beeld van den toestand ter plaatse, zooals zich dit in werkelijkheid zou voordoen, te vergemakkelijken. In hoofdzaak wordt dit beeld beheerscht door de wapenwerking (ook uit de lucht) aan beide zijden. Deze fac tor nu is uiteraaid bij vredesoefeningen niet daadwerkelijk tot uiting te brengen. Zij dient dus door de hulpleiders zoo juist mogelijk te worden bekend gesteld. Blijft de vorming van een dergelijk beeld voor de troepen commandanten ondoenlijk door het achterwege blijven van aan wijzingen van de hulpleiders, dan zal hiervan het onmiddellijk gevolg zijn, dat de berichtgeving daaromtrent aan de hoogere bevelhebbers uitblijft, zoodat deze in het duister blijven tasten omtrent den zich ontwikkelenden toestand. Bovenbedoelde wapenwerking nu kan worden bekend gesteld door b.v. aan te geven, van welken aard het ontvangen vuur is, uit welke richting het wordt ontvangen, op welke afdeeling het vuur in hoofdzaak is gericht, met welken uitslag die afdeeling wordt onder vuur genomen. Het aangeven van het vuur, uitsluitend door middel van losse patronen, spreekt in den regel onvoldoende, omdat daarmede een nadere aanduiding van de afdeelingen die beschoten worden, niet mogelijk is. De hevigheid van het vuur kan, in verband met de geboden spaarzaamheid, evenmin worden aangegeven, terwijl het bovendien door dezelfde oorzaak, bij oefeningen van eenigen duur, dikwijls voorkomt, dat het vuur in het geheel niet meer afgegeven kan worden, omdat alle losse patronen verschoten zijn. Ook zal onder onze omstandigheden als regel dienen te wor den aangegeven, welke uitwerking het eigen vuur op den vijan d heeft b.v. door aan te geven, dat het vijandelijk vuur in hevigheid vermindert (vermeerdert) of ophoudt. Het A. V. O. kent nl. geen systeem van vuurvoorstellingen door vlaggen of schijven, zooals in de Europeesche legers wordt toegepast. In Duitschland wordt o. ade hevigheid van het vuur afkomstig van infanterievuurwa- pens, aangegeven door een bepaalden stand van vlaggen, het verminderen van het vuur door het verminderen van het aantal vlaggen en het ophouden van het vuur door het doen verdwijnen der vlaggen. Bij toepassing van dit systeem zou de hulpleider met minder aanwijzingen kunnen volstaan. Het Fransche voorschrift „Instruction sur la figuration des Feux" kent een soortgelijk systeem van vlaggen, waarbij de intensiteit van het vuur en de plaats waar het vuur invalt en de consequen ties daarvan voor de te oefenen troepen, worden aangegeven. Voorts kent dit voorschrift systemen met vuurpijlen, met in het terrein uitgelegde banden, met schijven, met signalen op een trom en moordslagen, welke systemen echter minder doelmatig voorkomen. 433

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 17