16. Met betrekking tot de vraag hoeveel hulpleiders er be- noodigd zijn voor een goede functioneering van den hulpleiders- dienst, loopen de meeningen nog al uiteen. In Frankrijk acht men het navolgende noodig. Per divisie 6 a 7 hoofdofficieren en 6 a 7 subalterne officieren bovendien 9 verbindings- en berichtofficieren. In Nederland werden bij de manoeuvres in 1926 ingedeeld per bataljon infanterie1 officier en 2 ordonnansen plus 1 on derofficier hulpscheidsrechter voor elke compagnie; per regiment, 1 hoofdofficier en 2 ordonnansen; per divisie, 1 hoofdofficier en 3 subalterne officieren van den generalen staf en enkele luitenants-registrator. Verder waren er ingedeeld, 1 hoofdscheidsrechter t.w. 1 opperofficier, waaraan toegevoegd 2 officieren van den gene ralen staf, 2 artillerieofficieren en 2 Luitenants-registrator. Uit de Engelsche literatuur blijkt, dat gerekend wordt op minstens 3 hulpleiders per bataljon, bij een actie in doorsneden terrein. Bij Zwitsersche manoeuvres van de le Brigade in 1929 werden als scheidsrechters ingedeeld 1 hoofdscheidsrechter -F adjudant en 3 berichtofficieren, 1 scheidsrechter waaraan toegevoegd 1 berichtofficier bij elke partij, 2 scheidsrechters 1 berichtofficier per bataljon, 1 id. bij de compagnie wielrijders. Men is van oordeel dat in het algemeen met 3 scheidsrechters per bataljon infanterie, 1 per batterij artillerie en 1 berichtoffi cier per groep (artillerie) kan worden volstaan. Bij de groote manoeuvres werden, overeenkomstig punt 1 bijlage 111 A. V. O., de hulpleiders als volgt ingedeeld Blauw divisiestaf 1 hulpleider (oudste hulpleider) opperofficier, waaraan toegevoegd een officier als adjudant. 1 luitenant-berichtofficier, allen bereden, 1 bereden ordonnans, 3 wielrijders-ordonnansen, 1 motor-ordonnans, 1 militaire personen-auto per regimentsstaf (infanterie) 3 hulpleiders, w. o. 1 hoofdofficier, allen bereden, 1 luitenant-berichtofficier (op rijwiel), 3 bereden ordonnansen, 4 wielrijders-ordonnansen, 1 motor-ordonnans. 444

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 28