Per 2 regiment cavalerie: 4 hulpleiders (w.o. 1 hoofdofficier), bereden, 4 bereden ordonnansen, 4 wielrijders-ordonnansen, 1 motor-ordonnans, 1 militaire personenauto per regiment artillerie4 hulpleiders (w.o. 1 hoofdofficier), aller* bereden, 3 bereden ordonnansen, 4 wielrijders-ordonnansen, per compagnie genie1 hoofdofficier-hulpleider (bereden), 1 bereden ordonnans, 1 wielrijder-ordonnans. Rood. per regiment infanterie1 hulpleider (hoofdofficier), bereden, 1 berichtofficier (op rijwiel), 1 bereden ordonnans, 2 wielrijders-ordonnansen per '/2 regiment cavalerie; 3 hulpleiders (bereden) w.o. 1 hoofd officier, 3 bereden ordonnansen, 3 wielrijders-ordonnansen per afdeeling Berg-Artillerie2 hulpleiders (bereden) w.o, l hoofdofficier, 2 bereden ordonnansen, 2 wielrijders-ordonnansen. Voor de roode partij kon met een geringer aantal hulpleiders- worden volstaan, omdat de troepencommandanten bij deze ge markeerde partij zonder bezwaar tevens de beperkte functie van hulpleider konden vervullen. Gebleken is dat het ingedeelde aantal hulpleiders voldoende was, doch dat het gewenscht is om meer ordonnansen in te deelen, in het bijzonder motorrijders, wier voertuig van een duo zitting is voorzien om snelle verplaatsingen over groote afstanden voor den hulpleider mogelijk te maken. Bij het bescheiden aantal beschikbare hulpleiders verdient het in beginsel geen aanbeveling om a priori de hulpleiders- voor den geheelen duur van de oefening bij een bepaald troe penonderdeel in te deelen, waardoor het zou kunnen voorko men dat bijv. hulpleiders, ingedeeld bij een afdeeling in reserve, onvoldoend emplooi vinden, terwijl bij de strijdende troepen een gebrek aan hulpleiders is. Te verkiezen is het om de verdeeling van de hulpleiders zooveel mogelijk te doen aanpassen aan de behoeften, die de onderscheidene gevechtsmomenten bren gen, waarvoor van de hulpleiders het grootste rendement wordt verkregen. Zoonoodig kan de verdeeling van de 445-

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 29