algemeen over „binnenraam" gesproken. Deze binnenramen zijn meestal plat, breed en niet veerend. Bij het masker A., zou men instede van „binnenraam", beter over „binnenrand" kunnen spreken). In het maskerdoek zijn op vijf plaatsen losse oplegstukken gevulcaniseerd, waaraan de schuifgespen voor het bandenstel zijn vastgenaaid. Op de plaats waar het mondstuk in het gelaatstuk bevestigd wordt, is in het rubber een breede groef gevulcaniseerd, die correspondeert met de groef in het metalen mondstuk en waarin de wurging wordt gelegd. b. De oogglasconstructie. (Zie schets 1 Op de plaatsen, waar de oogglasvattingen in het maskerdoek worden aangebracht, zijn, als wapening, inwendig (tusschen het rubber en dus niet zichtbaar) twee ronde, haaks omgebogen metalen ringen geconstrueerd. Deze metalen ringen (a) echter zijn niet tusschen het gewone maskerdoek ingebet, doch omgeven door een speciaal soort rub ber, dat na de vulcanisatie zeer hard (eboniet) wordt (het gear ceerde gedeelte in schets), terwijl daarentegen het overige rubber van het gelaatstuk na de vulcanisatie zacht en soepel blijft. Het aanbrengen van een harde ebonieten rand om de metalen bin nenringen heeft niet zco zeer ten doel de oogglasvattingen de noodige sterkte te geven (want daar zijn de metalen binnenringen voor aanwezig), doch om aan de binnenzijde van de oogglasvat- ting in het harde eboniet een schroefdraad aan te kunnen bren gen, die voor het stevig vastdraaien van het oogglas noodig is. De oogglasvatting bestaat dus uit een met een metalen ring. gewapend hardrubbergedeelte, terwijl de geheele binnenrand 10 mm. dik) van de oogglasvatting van een schroefdraad voorzien is. De voorzijde van de oogglasvatting bestaat uit een 5 mm. breeden harden (ebonieten) rand, waarop het oogglas rust. Voor een goede gasdichte afsluiting tusschen laatstgenoemden rand en oogglas (hard op hard geeft geen goede gasdichte afsluiting) is het noodzakelijk tusschen beide laatstgenoemde een zachte rub bering (b), die als pakking dienst doet, aan te brengen. Het oogglas moet nu op den lossen pakkingring aangedrukt kunnen worden. Hiervoor is een losse, ebonieten sluitring (c), ongeveer 5 mm. hoog (zie schets) voorzien van een uitwendigen schroef draad, geconstrueerd, die in den inwendigen schroefdraad van de oogglasvatting past. Door nu dezen ring aan te draaien, hetgeen met behulp van een speciaal daarvoor vervaardigd stukje ijzer, dat in de daarvoor aangebrachte inkeepingen aan de bovenzijde van den ebonieten ring past, geschiedt, kan het oogglas aangedrukt worden. De oogglazen zijn vervaardigd van triplex glas en blijven bij breken of barsten gasdicht. 448

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 32