e. De slang. De slang is 28 c m. lang, van rubber vervaardigd en uitwen dig met een dunne drilstof bekleed. De slang heeft 30 ringen, waardoor zij zeer soepel is en gemakkelijk kan worden gebogen zonder te worden dichtgeknepen. f. De ventielen. De in- en uitademingsventielen zijn vervaardigd van rubber. Het ronde inademingsventiel bevindt zich in de bovenzijde van de bus. Het uitademingsventiel wordt aan het metalen mondstuk bevestigd. Zie hierna onder E. g. De wurgingen. Alle verbindingen van rubber op metaal zijn, na eerst geplakt te zijn, gewurgd met gewast henneptouw en overplakt met een gummi bandje. h. De filterbus. (Zie schets 3). De filterbus is vervaardigd van blik, uitwendig groen geverfd en wordt opgeborgen in de daarvoor bestemde ruimte van de gasmaskertasch. Aan de onderzijde van de bus bevindt zich een opening, waardoor de lucht kan toetreden. In de bovenzijde van de bus bevindt zich het ronde inademingsventiel, terwijl op het deksel een messingen aansluitstuk voor de slang is aangebracht. In de bus bevindt zich adsorbtiekool, die de met gassen gemengde lucht zuivert. De koollaag wordt aan de boven- en onderzijde met een wattenlaag en een metalen rooster afgesloten. Bij ieder gasmasker wordt een z. g. oefenfilterbus verstrekt, waarmede de met broomaceton als anderzins bedeelde gaskamer, veilig betreden kan worden. j. De gasmaskertasch. De tasch is vervaardigd van groen waterdicht linnen en wordt door een linnen tusschenschot in twee gedeelten verdeeld. In het eene gedeelte komt de filterbus, in het andere gedeelte het rub- bergelaatstuk met een gedeelte van de slang. Het overige gedeelte van de slang loopt over het tusschenschot naar de bus. In den bodem van de voor de filterbus bestemde ruimte is een metalen rooster aangebracht, waardoor de inademingslucht kan toetreden. Met behulp van een overslaande klep kan de tasch gesloten worden. De tasch wordt aan een linnen band, waaraan een gesp is aangebracht, gedragen. Met behulp van dien gesp kan de band, indien de tasch „op de heup" gedragen wordt,, naar gelang de gestalte van den man, langer of korter gemaakt worden. Aan den eenen zijkant van de tasch bevindt zich een koperen knoop, die past in de over een afstand van 16 cm. op den band aan gebrachte knoopsgaten, zoodat de tasch, indien zij vóór de borst 450

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 34