gedragen wordt, op iedere gewenschte hoogte afgesteld kan worden, zonder dat van den gesp, —hetgeen zeer tijdroovend zou zijn—, behoeft te worden gebruik gemaakt. (Deze bevestigings- -wijze, n. 1. met behulp van knoop en knoopsgaten is op de photo nog niet aanwezig.) Aan de eene bovenzijde van de tasch bevindt zich een stukje touw, dat, indien het masker voor de borst gedragen wordt door een zich aan den zijkant van de tasch aangebrachten ring wordt gestoken en achter den rug van den man om aan een zich aan den anderen zijkant van de tasch aangebrachte ring vastgemaakt kan worden (zie onder C.). Op dezen zijwand is tevens een zakje voor het opbergen van de brillenzalf aangebracht. C. De draagwijzen van het masker. Het masker wordt op drie wijzen gedragen, nl 1. in ruststelling. 2. in alarmstelling. 3. in beschermingsstelling. ad 1. In ruststelling wordt de tasch op den linker(rechter)heup gedragen, de „draagband" en „bandelière" over den rechter(linker) schouder, de drukknoopen naar het lichaam gekeerd. ad 2. In alarmstelling wordt het masker vóór de borst gedra gen. De onderzijde van de tasch op of nabij de patroontasschen. Om van de ruststelling tot de alarmstelling over te gaan wordt de linker(rechter)arm uit den draagband gehaald, zoodat de draag band om den hals hangt en de tasch aan de voorzijde van het lichaam komt te hangen. Vervolgens wordt de tasch voor de borst gebracht en de draagband ingekort door een der knoops-^ gaten om den daarvoor bestemden knoop, aan de linkerzijde van de tasch, te bevestigen. Vervolgens wordt het touw uit de tasch genomen, door den rechter ring gestoken, achter den rug langs geleid naar den linker ring en hieraan vastgemaakt. Hierdoor wordt de tasch tegen het lichaam gefixeerd en is_ heen en weer slingeren van de tasch bij bukken of looppas uitgesloten. De beide drukknoopen, waarmede de klep van de tasch is gesloten, worden vervolgens losgemaakt. Om van de alarmstelling tot de ruststelling terug te keeren wordt in omgekeerde volgorde ge handeld. ad 3. Om van de alarmstelling in de beschermingsstelling te komen, wordt het masker (dit mag alleen vanuit de alarmstelling geschieden) uit de tasch gehaald en opgezet. D. Het op-, afzetten en opbergen van het masker. Het opzetten van het masker geschiedt vanuit de alarmstelling. Men houdt den adem in, schuift den bamboehoed achter in den nek, neemt het gasmasker met de rechterhand uit de tasch en vat met beide handen de beide elastieken banden aan met de 451

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 35