duimen nabij het lederen verzamelstukje, terwijl met de beide pinken de zijwanden van het masker naar buiten gedrukt worden. Vervolgens brengt men de kin in het masker, trekt daarna de banden over het hoofd, controleert den stand van het masker en de banden en zet den bamboehoed weer op. Een geoefende troep heeft 1015 sec. noodig om het masker vanuit de alarm stelling in de beschermingsstelling te brengen. Is de man met karabijn, geweer of karabijn-mitrailleur gewapend, dan wordt het wapen, in staande houding, zoonoodig eerst aan den rechter schouder gehangen. Het afzetten van het masker. Men plaatst den bamboehoed in den nek, vat met de rechter hand het mondstuk aan, trekt het rubbergelaatstuk omhoog en het hoofd uit het bandenstelsel. Het opbergen van het masker. Indien het masker bij lang dragen van binnen door conden- satievocht nat geworden is, wordt de binnenzijde eerst met een schoonen doek afgeveegd. De oogglazen worden z. n. opnieuw met brillenzalf bestreken. Men vouwt het gelaatstuk dubbel, de elastieken banden worden om het gelaatstuk gevouwen en het masker, met de oogglazen naar beneden, in de gasmaskertasch geborgen, hierbij zorg dragend, dat het uitademingsventiel niet geknikt wordt. E. De werking van het gasmasker met een aparte be schouwing over de ventielen. Aangenomen wordt, dat het masker in beschermingsstelling gedragen wordt. Bij het inademen komt de met gas vermengde lucht via het metalen rooster in de onderzijde van de tasch in de inademingsopening van de filterbus, strijkt vervolgens door de vulling, waardoor de lucht gezuiverd wordt en komt via het inademingsventiel en de slang inde binnenruimte van het masker. Bij het inademen opent zich het, in de bovenzijde van de bus bevindende, inademingsventiel en sluit zich het uitademingsventiel. Bij het uitademen drukt de uitademingslucht het inademings ventiel dicht, zoodat deze lucht niet via de bus naar buiten kan komen en opent zich het uitademingsventiel, waardoor de ui - ademingslucht naar buiten uittreedt. (Het uitademingsventiel wordt opengeblazen.) Bij de oudere typen gasmaskers werd de constructie van in- en uitademingsventielen niet toegepast, doch verliet de inade- mingslucht op dezelfde wijze, doch in omgekeerde volgorde, het masker als zij er in gekomen was. Het groote nadeel hieraan verbonden (o.a. bij het Duitsche Heeresmaske-Pendelathmung) is, dat de koolzuurhoudende uitademingslucht steeds door de vulling van de bus strijkt. Een gedeelte van die lucht blijft in de bus 452

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 36