5. Dragen van lasten. 6. Commandeeren. 7. Afstanden schatten. 8. Kijken door een kijker en het aflezen van instrumenten 9.. Telefoneeren. 10. Springen, kruipen en sluipen. 11. Dragen van het masker bij duisternis? 12. Gegevens verzamelen betreffende de zichtbaarheid van het masker en van de wijzigingen of veranderingen, welke aan het masker noodig geacht worden. ad 3. Schietoefeningen. Bij de gehouden schietoefeningen met geweer en karabijn wer den de schietbeelden van de oefeningen, geschoten met en zonder masker, overgelegd. Het is gebleken, dat bij het schieten met het masker in beschermingsstelling, de uitkomsten gelijk waren aan die, verkregen zonder masker. Een groot gedeelte der manschappen schoot met het masker in beschermingsstelling zelfs beter. Dit kwam vooral sterk uit bij één der detachementen, toen op een bepaalden schietdag een vrij sterke wind stond. Met de K. M. werden twee vuursoorten afgegeven nl. vuurstooten en enkel- vuur. Bij het schieten met vuurstooten werd het masker eerst gedu rende 10 min. gedragen, onmiddellijk daarop met masker ge schoten en daarna de tweede serie zonder masker. Het gemiddeld aantal punten van de eerste oefening met het masker in bescher mingsstelling bedroeg 46.25dat van dezelfde oefening zonder masker 47. Van de 2e oefening is het gemiddeld aantal punten bij het schieten met enkelvuur zonder masker 87,25, dat bij het schieten met masker 78. Het aantal treffers was hier in beide gevallen nagenoeg gelijk. De factor tijd wordt hier verder buiten beschouwing gelaten. ad 4. Pionieren. Het pionieren bleek goed mogelijk, doch is gebleken dat bij zeer zwaren arbeid, door de gebogen houding met het hoofd naar beneden, het condensatievocht op de oogglazen liep, waar door het uitzicht belemmerd werd. ad 6. Het commandeeren en het overbrengen van bevelen. Het commandeeren en geven van aanwijzingen is zeer goed mogelijk. De manschappen moesten als oefening, bij het dragen van het masker, zooveel mogelijk met elkaar spreken. Het op schrijven van berichten is in den beginne een weinig vreemd. Door den dooden hoek van het masker, kreeg het hoofd bij het schrijven, een eenigszins gedrongen houding. 457

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 41