ad 8. Het kijken door een kijker en aflezen van instrumenten. Bij het kijken door een kijker wordt het gezichtsveld natuui- lijk, zoowel in de breedte als in de hoogte, beperkt. Bij het oefenen met de verschillende kijk- en meetinstrumenten, welke bij een mitrailleur-compagnie in gebruik zijn, is gebleken, dat het kijken door de diverse kijkers en het aflezen der getallen van de hoekmeters, zeer nauwkeurig kan geschieden. ad 9. Telefoneeren. Het telefoneeren geeft onder gunstige omstandigheden geen noemenswaardige bezwaren. Wel werd in overweging gegeven de microfoon of tegen het metalen mondstuk gedrukt te houden öf ter hoogte van het oogglas te brengen. ad 11. Bij nachtoefeningen levert het opzetten en dragen van het masker geen bezwaar, hetgeen bij controle in de gaskamer is gebleken. Bij het loopen in ongelijk terrein en over galangans des nachts bij bewolkten hemel, kreeg men met het masker in beschermingsstelling telkens den indruk, dat men zonder masker beter zou kunnen zien. Werden de maskers dan afgezet om vervolgens weer door te loopen, dan bleek dat hier voor een groot deel slechts sprake was van een fictie. Ongeoefende man schappen zullen dezen valschen indruk alleen kwijt kunnen raken na meerdere malen oefenen bij duisternis. Naast de hiervoorvermelde oefeningen werd verder practisch beoefend marcheeren in heuvelterrein springoefeningen hand- granaatwerpen doorschrijden van draadhindernissen hinder- nisbaan aanslagoefeningen sportspelen A. T. V. en gevechts oefeningen overtrekken van rivieren en zwemmen. Bij al deze oefeningen werd het masker in beschermingsstelling gedragen. Na 2 maanden oefenen werd het masker in Tjimahi gedurende 23/4 uren onafgebroken gedragen (marcheeren looppasoefenin gen terreinwinnen enz.) in Mr. Cornelis 3'/2 uren, een rust van 30 min. inbegrepen. Bandoeng, 1 April 1930. Naschrift M. z. wordt hier een woord van waardeering op zijn plaats geboekt voor de energieke wijze, waarop de le Luit. der Infan terie H. Verkuyl en de 2e Luit. der Infanterie H. de Jongh-Swemer, resp. cdt. van de gasdetachementen te Mr. Cornelis en te Tjimahi, de proeven leidden. Het behoeft geen betoog, dat de uitstekende resultaten, welke door beide detachementen in betrekkelijk kor ten tijd werden bereikt, voor het grootste deel toe te schrijven zijn aan den ijver en de toewijding betoond door de bij de deta chementen ingedeelde officieren, onderofficieren en manschappen Dr. H.J. VAN GIFFEN, Kolonel-Apotheker. 458

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 42