Om 2 n. m. meldt von Mackensen (XVIIde L.K.) den tegenslag, welke zijn korps had terwijl inmiddels ook bericht binnen kwam, dat het I L. K. een gevechtspauze hield. Dit was voor von Prittwiz reden om aan de verdere door voering van den slag te gaan twijfelen. Reeds om 5 n. m. over woog hij het gevecht te doen afbreken. Om 7 n. m. kwam bij het legercommando een vliegerbericht binnen, dat het oprukken van minstens één legerkorps tegen Mlawa meldde. Desgevraagd deelt XX L.K. nog mede, dat het de sterkte van den vijand in het zuiden op minstens 3 korpsen schat. Het Narew-leger was dus in vollen opmarsch en het opmarsch- gebied strekte zich nog veel westelijker uit dan men aanvankelijk had vermoed. Dit gaf voor Gen. von Prittwitz den doorslag, niettegenstaande de Comdt van het XXste L. K. van plan was zijn korps sterk naar rechts te verplaatsen en 's vijands westelijke colonne aan te vallen. Von Prittwitz besluit zijn leger achter den Weichselterug te nemen. Hetgeen daarop geschiedde, leze men op blz. 1082 van het Dec. nummer. Gen. von Prittwitz laat zich dus overtuigen van de noodzake lijkheid tegen den linkervleugel van het Narew-leger offensief op te treden. Dit offensief heeft echter een defensieve strekking-, het gaat er immers om, te zorgen dat de troepen bij Gumbin- nen ongestoord kunnen terugtrekken tot achter den Weichsel. Wat de invloed van Grünert en Hoffmann aangaat, blijkt tot hiertoe slechts hun spijt over het afbreken van den slag bij Gumbinnen. Van een plan tot een algemeen offensief tegen het Narew-leger is nog geen sprake. Om 8.23 n. m. wordt het volgend bericht uit Nordenburg naar de O.H.L. gezonden„Da starke Krafte von Warschau, Pultusk, Lomscha im Vormarsch, kann ich die Lage vor meiner Front nicht ausnutzen und trete noch in der Nacht Rückmarsch nacht West- preuszen an soviet als möglich Bahntransport". Omstreeks 9 n.m. heeft von Pritwitz een telefonisch onderhoud met von Mackensen. In het dagboek van het XVII L.K. staat ge- 461 Dec. nummer, blz. 10S0. Reichsarchiv, Der Weltkrieg 1914-1918, blz. 97. Wie het belangrijkst aandeel daarin had, staat niet vast. EIze vermeldt althans (blz. 368): „Auch diese Vorgange sind nicht mehr ganz zu klaren. Der Anteil von Hoffmann war stark. Den Vortrag vor Prittwitz hat aber nicht Hoffman, sondern Grünert gehalten. Hoffmann befand sich am 20 abends in leidenschaftlichster Erregung. Er hatte den Roten Adlerorden, den er trug, abgerissen und hingeworfen und brach selbst in Wut- und Weinkrampfe aus. Bei dem Vortrag vor Prittwitz soller wortlos dabeigesessen haben. Wir horten dies von Angehörigen des damaligen Stabes des A.O.K. 8 und geben die Episode hier wieder, weil diese Rückwirkung in einem leidenschaftlichen Manne Die Lage menschlich bereichert".

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 45