noteerd, dat Gen. von Pr. het volgende zeide„Russ. Narew- Armee im Vormarsch. Armee geht hinter die Weichsel zuruck. I A.-K. und 3 Res. Div. werden mit der Bahn abbefördert 1 Res. K und 1 K.-D. werden dem XVII A.-K. unterstellt XVII A.-K. am 21.8. hinter die Angerapp, weiter über Allenburg auf Elbing l.R.K. über Darkehmen-Nordenburg. Tegelijkertijd wordt een algemeen bevel opgemaakt, dat als volgt begint: „Starke Krafte - 3 Korps - von Warschau und dem Narew her im Anmarsch gegen Linie Mlawa Ortelsburg. Der Erfolg vor der Front kann nicht ausgenutzt werden. Der Abmarsch nach Westpreuszen wird sofort noch in der Nacht angetreten". Vervolgens krijgen de korpsen hun afzonderlijke opdrachten. Eerste marschdoelen worden opgegeven I L. K. moet in de richting Koningsbergen marcheeren om van daar per trein vervoerd te worden. De 3de Res. Div. naar Nordenburg, eveneens om per spoor vervoerd te worden. Dat 1 L K. en 3de Res. Div. zouden vervoerd worden „zur Stützung des XX A. K." (Dec. nr. biz. 1083) blijkt uit de bevelen niet. Deze toevoeging was in de bescheiden met te vinden vermeldt Elze (blz. 268). En van een verder voortzetten van den marsch „in Z. W. richting" door XVII L. K. en I Res. K. blijkt evenmin iets. Er is op dit oogenblik (20 Aug. 9 n. m.) nog geen sprake van maatregelen, welke wijzen op een voorgenomen algemeen offensief tegen het Narew-leger. Dit zal hieronder nog duidelijker uitkomen. Het in het Dec. nummer cp de tweede helft van blz. 1083 vermelde is dan ook niet juist en daarmede vervalt tevens de invloed van Hoffmann ten gunste van het algemeen offensief tegen het Narew-leger. 21 Augustus. 2.20 v. m. komt het door het Legercommando den vorigen avond 8.23 verzonden bericht te Koblenz aan. Om 7.45 v.m. verneemt de O. H.L. telefonisch het volgende van A. O. K. 8: „Linker Flügel der 8 Armee (I A. K.) hat gestern mit groszem Erfolge gekampft I A. K. hat Teile des k'uss. XX und III A.-Ks. zurückgeworfen, dabei Tausende von Gefangenen gemacht und 8 Geschütze erobert. Urn Mittag waren aber die Krafte der 2 I. -D. erschöpft, so dasz Offensive nicht weiter vorwarts ging. 462 in de bevelen staat deze toevoeging niet; er is bovendien naar deze korpsen geen schriftelijk of telegr. bevel uitgegaan. De bevelen werden door von Pr. persoonlijk telef. gegeven. Zie citaat uit dagboek XVII L. K. nier- boven. Marschdoel XVII L. K.Elbing.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 46