Dit is een zeer belangrijk momentde O.H.L. suggereert een offensief tegen het Narew-leger Om 2 n.m. gaaf het volgende bevel van de O.H.L. naar het 8ste Leger, waar het om 3.45 n.m. aankomt „Es ist nötig, die Armee zusammenzuhalten. Daher Abmarsch, durch Seenlinie gedeckt, an XX A.-K. in Erwagung zu ziehen. Marschrichtung und Trennung des Feindes im Süden erscheint für de 8. Armee erfolgvesprecnend". Hierop antwoordt A.O.K. 8: Neuer starker Feind ein Armee korps heute früh 6.30 über Pillkallen auf Gumbinnen vorgegan- gen. Gegen Lyck und Johannisburg starke Krafte im Vormarch, auszer den drei Korps vom Narew. Unter diesen Umstanden ist anempfohlene Bewegung jetzt nicht ausfiihrbar. Die Armee wird westwarts weitermarschieren und durch Heranziehen des I Armeekorps mit Bahn an rechten Flügel des XX Armeekorps die Armee zusamimenziehen. 3 Res.-Div. nach Dt.-Eylau per Bahn. Verbleib 1 Kav.-Div. mit Jageer.-Btl. noch immer unbekannt". (Aank. bij O.H.L. 8.02 n.m.) Uit dit bericht blijkt, dat nü wel een samentrekken van het leger bij het XX L.K. in de bedoeling ligt (invloed zie boven doch nog langs een geheel anderen weg dan later, onder von Hindenburg, geschiedde. (Zie schets.) Van 7.15 7-30 n.m., dus vóór dit antwoord de O.H.L. bereikte, had het bekende telefonische onderhoud plaats tusschen de Gene raals von Moltke en von Prittwitz. Met nadruk worde er op gewe zen, dat dit geschiedde op den 21 sten en niet op den 20sten, zooals Hoffmann meent. (Zie Dec. nummer, blz. 1085 noot en EIze, Urk. 75 en 70.) In dit onderhoud sprak von Prittwitz wederom van een terugtrek ken achter den Weichsel hij betwijfelde zelfs of hij zich daar zou kunnen handhaven. „Wie soli ich mit der Handvoll Truppen die Weichsel halten. Sie kann ja überall durchwatet werden". Hij ver langt versterkingen te ontvangen. Gen. von Moltke drong er op aan om, indien dan toch afgemarcheerd moest worden, dit te doen in Z. W. richting met de drie legerkorpsen dicht bijeen. Gen. von Pritt witz bleef er bij, dat dit onuitvoerbaar was. Na dit onderhoud (niet er vóór Dec. nummer blz. 1085 boven) gaat een legerbevel uit (7.45 n.m.) In dit bevel komt tot uitiug de wil om in West-Pruisen het leger te vereenigen. Als marschrichting voor I Res. K. wordt hierin opgegeven over Schippenbeil Heils bergWormditt. Dus nog in strak westelijke richting. XVII L.K. richting Friedland. Had hieruit de dubbele omvatting van Tannen- berg kunnen ontstaan 11 n.m. meldt A.O.K. 8 aan de O.H.L., dat het hoofdkwartier naar Mühlhausen is teruggegaan, dat het in de bedoeling ligt daar den volgenden dag te blijven, om dan naar Dirschau te gaan. (Dir- schau ten W. van den Weichsel 465

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 49