B. B.-ambtenaren met hunne dames aan Zijne Excellentie den Legercommandant. De verschillende uniformen van land- en zeemacht en B. B.- ambtenaren boden met de fleurige toiletten der dames een onge kend schouwspel in de gastvrije kolonelswoning. Tijdens de receptie bood de redacteur van het „Nieuwsblad voor Atjeh" aan den Legercommandant, den wnd. Gouverneur en den Gewestelijk Militair Commandant een in goudbrokaat ge bonden exemplaar van het door den Kapitein der Infanterie A. Struijvenberg zoo voortreffelijk samengesteld „Overzicht van de geschiedenis van het Korps Marechaussee" aan. Na de keurige en zeer geanimeerde receptie togen de meeste dames en heeren weer sooswaarts, men was nu eenmaal in de stemming nietwaar? Hier konden wij later in den avond con- stateeren, dat er onder de jongere makkers nog steeds neiging bestaat om het dak van de sociëteit te beklimmen en hunne capaciteiten als gevelacrobaat te toonen. Blijkbaar wordt ook in dit opzicht de traditie onderhouden. Eindelijk brak dan de groote dag aan. Het was voor de vaste en tijdelijke inwoners van Koetaradja op den 2en April reeds vroeg dag. Lang voor zevenen was „tout"-Koetaradja met hun gasten samengestroomd rond de esplanade om daar getuige te zijn van het grootsche gebeuren dat hen te wachten stond. Op de door de zorgen van de Genie opgerichte tribunes bevon den zich de genoodigden en belangstellenden. Daar waren de wnd. Gouverneur met zijne bestuursambtenaren, het Hoofd van de Atjeh-tram, van de Sabang Maatschappij, van de verschil lende banken en handelshuizen, allen met hunne dames. Het ambtsgewaad of rokcostuum der heeren en de fleurige toilet jes der dames boden een feestelijken aanblik. Doch er was meer. Daar op de tribune waren ook aanwezig verschillende Atjehsche hoofden en grooten o. m. Toeankoe Machmoed, af stammeling van het voormalige Atjesche Sultanshuisde Heer Nja Arif, het Atjehsche Volksraadlid en last but not least Panglima Polém, onze oude dappere en faire tegenstander. Rechts van de tribune waren de verschillende deputaties op gesteld benevens een groep gepensionneerden, w.o. vele gedeco reerden, terwijl links van de tribune de officieren en onderofficieren zonder troepen waren opgesteld. Tegenover de tribune hadden inmiddels de troepen die deel zouden nemen aan de parade een plaats gevonden, t.w. 15 brigades marechaussee, ingedeeld in twee divisies en het 2e en 4e Garnizoensbataljon, elk 2 compag nieën sterk. De parade zou worden gecommandeerd door den Luitenant-Kolonel der Infanterie R. A. Kunst. Precies te 7 u. v. m. reden de Legercommandant met zijn adju dant en de Gewestelijk Militair Commandant met zijn staf het para deterrein op. Na de gebruikelijke inspectie der troepen, werd 421

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 5