scheiden der richtmethoden aan de verwarring geen einde maakt, blijkt wel hieruit, dat hij op blz. 547 zegt „Wan neer de Artilleriedefinitie wordt gekozen dan wordt de toestand zeer eenvoudig. De Mits. richten normaal direct en men kieze in verband met de omstandigheden de meest juiste indirecte richtmethode (één uit de velen)". In ons artikel staat wel degelijk „de Mits. richten dan normaal indirect". Trouwens stel eens voor dat er direct had gestaan, wij zijn overtuigd dat de meesten die het artikel bestudeerd zouden hebben, hoogstens aan een drukfout gedacht zouden hebben, omdat uit het heele betoog niets anders is te halen, dan de bedoeling „indirect". De zin zou anders geen beteekenis hebben. 2e: Slotconclusie, „alleen indien de omstandigheden het veroorlooven, of het terrein het noodzakelijk maakt indirect" waarmede de heer Mantel wil zeggen dat wij inplaats van normaal, de indirecte richting zelf uitzondering vinden. De heer Mantel veroorlove ons den nadruk er op te leggen dat wij ons van af blz. 548 gesteld hebben op het algemeen standpunt. Dit blijkt tevens o. i. overduidelijk uit het gezegde op blz. 549 (midden op de blz.). „In het algemeen zouden wij van de indirecte richting, volgens de thans nog bestaande opvattingen het navolgende willen zeggen." Wij zijn toen eenvoudig van de kwestie „definitie" afgestapt. Dit is een zeer secondaire zaak. 3e De noot blz. 129, 2e alinea begrijpen wij niet. Wij kun nen niet ontdekken waar wij persoonlijk het verschil tus- schen direct en indirect zochten in het geven van elevatie ten opzichte van het horizontale vlak. Hoogstens is het een aanhaling uit het gestelde na blz. 548, waarbij we ons weer stelden op het toen nog algemeene standpunt. De Artilleriedefinitie, die wij voorstaan is te vinden op blz. 545. Het had toen nog geen zin om het heele artikel verder te bespreken aan de hand van de door ons voorgestelde definitie, die toen nog nergens bij Mitr. Afdeelingen gebruikt werd. 484 Inderdaad; er was hier in de copie van de bijdrage van den heer Mantel een fout geslopen, die de schrijver corrigeerde, doch deze correctie kwam eerst na 't verschijnen van de bijdrage in het bezit van de redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 68