Na de vertininrichting betreden we de eigenlijke koper- en blikslagerij, waarvan afbeelding 53 U een overzicht geeft. Een vijftigtal inheemsche krachten vinden hier werk. Hier worden alle bussen en blikken, benevens alle koperplaatwerk voor het Leger vervaardigd. Glycerine bussen, blikken voor consistentvet, blikken voor detonatoren, voor buizen, voor geweermunitie, en blikken voor andere doeleinden. Voor het vormen, het zetten, van de verschillende artikelen wordt over enkele machines beschikt. Een draaibank, die niet gebruikt wordt om te draaien, maar voor het forceeren van de plaats voor het deksel, van cylindrische bussen. Vijf boormachines dienen voor het boren van grootere en kleinere gaten, een knipmachine om de platen blik, rood- en geelkoper, zink of aluminium in reepen, strooken of kleinere platen te verknippen, een rondsnijmachine om cirkelvormige schijven te knippen, benoodigd voor het persen van deksels voor cylin drische bussen. Verder staan hier nogdrie snijmachines, drie ponsmachines, twee blikzetmachines, een afkant- en vouwmachine, twee rand- draadinleg- en lijstenmachines; een kraalmachine, een forceerma- chine, twee rondbuigmachines, een wals, twee slijpmachines, vier handpersen en een exenterpers, terwijl een tweede groote exen- terpers in Europa is besteld. Ook gedreven werk wordt in deze Werkplaats uitgevoerd. Het soldeeren geschiedt met gas- en electrische bouten. De smederij (afbeeldingen 54 en 55). In deze werkplaats arbeiden iederen dag ongeveer 45 inheemsche krachten, aan het smeden en voorsmeden van in andere werk plaatsen te verwerken artikelen. Het ijzer en staal wordt als ronde of vierkante staven uit den handel betrokken. Waar komt al dit ijzer en staal vandaan? Hebt ge U wel eens rekenschap gegeven welk een arbeid er noo- dig is geweest, alvorens ge, waar dan ook, U ijzeren voorwerpen kunt aanschaffen In het kort wil ik U daarvan een en ander me- dedeelen. 487 Om uit het ijzererts op productieve wijze ijzer te halen moet het minstens 30 ijzer bevatten. De voornaamste ertsen zijnspaatijzersteen (ferrocarbonaat, FeCo3) met een ijzergehalte van 30 tot 58 spherosideriet met 35 >izer> bruinijzersteen (2 Fe2 03. 3H2 O) met 35 ijzer (hieronder ook te rekenen het ijzeroer in ons land voorkomende) het roodijzersteen, Fe2 03, met 4565 'Jzer en magneetijzersteen (ijzeroxyduul Fe3 04) met 6070 °/o ijzer. De totale jaarproductie aan ijzer bedroeg in de laatste jaren voor den oorlog 80.000.000.000 kg. welke productie steeds stijgende is. Amerika levert ongeveer 30 millioen ton, Duitschiand 20 mïllioen ton en Engeland 10 millioen ton ijzer per jaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 71