488 Het ijzer dat in de werkplaatsen gebruikt wordt is niet hetzelfde product als uit de ertsen wordt gewonnen. Om een goed beeld te geven moge een bespreking van de volgende onderwerpen hier een plaats vinden le. De algemeene eigenschappen van het ijzer. 2e. De i'ndeeling in ruwijzer en smeedijzer. 3e. Ertsen, kool, cokes en lucht. adle. De algemeene eigenschappen. Het in het dagelijksche leven als ijzer bekend materiaal, bestaat steeds uit een legeering van ijzer, koolstof en andere elementen, als silici'um, fosfor, zwavel, dan wel metalen als mangaan, koper, nikkel, chroom, wolfram, vana dium, titaan e. a. Volkomen zuiver ijzer is in de praktijk niet bruikbaar, daar het te zacht is. Het percentage koolstof eener ijzer-koolstoflegeeri'ng is voor de eigen schappen van het ijzer maatgevend. Een nadeel van ijzer is de groote affiniteit tot zuurstof, waardoor roest- vorming zeer spoedig optreedt, een verschijnsel ons allen welbekend. Vooral in ons Indisch klimaat is deze factor niet te verwaarloozen. De voornaamste eigenschap is wel dat het zi'ch in vormen laat gieten, en verder dat, bij een bepaalde verhouding tusschen koolstof en ijzer, het mate riaal smeedbaar wordt. a d 2e. H e t r u w ij z e r.. Het product gewonnen uit den hoogoven is niet smeedbaar, en bevat minstens 1,7 koolstof. Het wordt verdeeld in wit en grijs ruwijzer. In het witte ruwijzer is de koolstof chemisch gebonden als ijzercarbide (Fe3 C). Het breukvlak is wit, terwijl het harder doch meer broos is dan het grijs ruwijzer, dat een grijze breuk heeft (zie hierover hetgeen bij de lasscherij is aangegeven), terwijl de koolstof zich tijdens het stollen als grafiet afzet. Dit ruwe product wordt na omsmelting in koepelovens gebruikt voor het gieten van de verbruiksvoorwerpen. Bij den A.C.W. heeft dit plaats in de gieterij, waar vier koepelovens zijn opgesteld. Het smeedbare ijzer wijkt in eigenschappen belangrijk af van het ruwijzer. Het koolstofgehalte is lager, waardoor het smeltpunt hooger ligt (14001500° C), terwijl het alvorens te vloeien in een deegachtigen toe stand geraakt. Van dezen deegachtigen toestand wordt gebruik gemaakt het ijzer te ver vormen tot elke gewilde gedaante. Dit geschiedt door het te smeden. Smeedijzer wordt vervaardigd in de puddeloven, verder volgens het moderne Ressemer-proces uit het gesmolten ruwijzer uit den hoogoven, zon der toevoeging van warmte, terwijl men bovendien nog het Si'emens-martin product en het Thomasijzer kent. Indien het koolstofgehalte niet te hoog wordt krijgt men een product met fijne breuk, het staal. Nadat het ijzer of staal uit den oven komt wordt het verder verwerkt in de walswerktuigen tot rond, vierkant of profiel ijzer (of staal). a d 3e. Voor de verwerking van de ertsen zijn de voorbereidende werk zaamheden, het breken van de ertsen, noodzakelijk. Daarna wordt het met de brandstof in den oven geworpen. Als brandstof wordt gebruikt steenkool of cokes. De bereiding van cokes uit. steenkool is een bedrijf op zich zelf en geschiedt annex het hoogoven- bedrijf. Door de nevenproducten, teer, benzol-koolwaterstoffen, ammoniak, enz., is de cokesbereiding geen verli'es. Uit 1000 kg. steenkool wordt gehaald: ongeveer 750 kg. cokes, 28 kg. teer, 12 kg. zwavelzure ammoniak, 8 kg. benzol en 300 m3. gas van 4500 caloriën. Voor de volledige verbranding van 1 ton cokes in de hoog- en koepelovens zijn ongeveer 3000 m3. droge lucht noodig, die in den hoogoven worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 72