Het ijzer of staal voor onze fabriek wordt betrokken uit den handel en wij geven dit dan, indien zulks voordeel oplevert, aan den smid ter voorbewerking, om later het zuiver afwerken in andere werkplaatsen te doen voltooien. Vooral de laatste jaren hebben voor de smederij heel wat ver andering teweeg gebracht. Was vroeger het smidsvak in hoofdzaak handbedrijf, thans wordt door verschillende machines de werkman steeds meer ontlast, alhoewel voor veel smeedwerk een machinale bewerking niet kan worden toegepast. Wel heeft de machinale bearbeiding veel mogen bijdragen de productie op te voeren en vele minder ontwikkelde ambachtslieden aan een bestaan geholpentot veredeling van het smidsvak heeft zij zeker niet bijgedragen. De handarbeid van den smid, met zijn bepaalde handgrepen en bijzondere eigenaardigheden, die den werkman tot vakman maken, is niet eenvoudig te beschrijven. Ik zal mij dan ook bepalen tot den algemeenen gang van zaken in de smederij. De smederij, afbeelding 54 bij den A. C. W. is een van de meest moderne werkplaatsen. In totaal zijn aanwezig 12 dubbele vuren aan den linkerkant van de werkplaats geplaatst, zoodat 24 smeden over een eigen vuur kunnen beschikken. In het midden der werkplaats zijn nog twee dubbele haarden, dus vier vuren opgesteld, terwijl aan de rechter zijde de gelegenheid is om nog 18 vuren aan te leggen. Bij het binnentreden valt u dadelijk op, dat in zeer ruime mate voor licht en lucht is gezorgd. De smidsen zijn alle voorzien van een rookafzuiginrichting, die ervoor zorgt dat rook en roet direct van het vuur door buizen naar buiten worden afgevoerd. De luchttoevoer, benoodigd om de vuren op de gewenschte temperatuur te brengen en te houden, wordt verkregen door een ventilator. De oude blaasbalgen zijn hierdoor vervallen, zoodat het eeuwige getrek van het smidsjong niet meer wordt gezien. De smid regelt de toevoer door middel van een klep onder het rooster aangebracht. In de smederij zijn verder opgesteld twee luchthamers en een 400-tons hydraulische pers met accumulator en pomp, een koud- ijzerzaagmachine, eer. ponsmachine, twee walsen, een richtwals, een radbandbuigmachine, een hoekijzerbuigmachine, een hooge druk ventilator, de twee exhausters voor de rookafzuiging, een stuik- en rekmachine en verschillende gassmeedovens. 489 geleid onder een druk van 0,4 1 atmosfeer, terwijl de snelheid in de leiding minstens 20 tot 30 m/sec. bedraagt. Bij een productie van 500 ton per et maal, kunt ge u voorstellen welk een ontzaggelijke hoeveelheid lucht hier voor verbruikt wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 81