Afbeelding 56 laat u zien de luchthamer, waaronder een stuk vierkant wordt bewerkt. Een uitvoerige beschrijving van lucht- hamers komt voor in het reeds vele malen genoemde werk van Professor van Royen. De aandrijving van den hamer geschiedt electrisch. De bediening is uiterst eenvoudig en het regelen der slagen door den werkman die den hamer bedient, vindt plaats naar aanwijzingen van den smid die het werkstuk onder den hamer brengt. Alles gaat met teekens, daar het gesproken woord niet zou worden verstaan. De gecombineerde pons- en knipmachine vindt ge in afbeelding 57. De eene zijde is ingericht tot het knippen van materiaal, koud, op de vereischte afmeting, terwijl de andere zijde dient voor pons- werk. Op de foto ziet ge de werkstukken, waarin de gaten zijn ge ponst, voor de machine liggen. De bewerking van smeedijzer is zeer verschillend en geschiedt zoowel in kouden als warmen toestand. In kouden toestand kan men het door hameren slechts weinig van vorm doen veranderen. De vormverandering hangt dan af van de rekbaarheid en weekheid van het materiaal. Alle vormverandering van eenige beteekenis, geschiedt door smeden. „Men moet het ijzer smeden als het heet is", is een oud spreek woord en voorwaar er is geen uitdrukking die beter weergeeft dat men handelen moet op het juiste oogenblik. „Overleg is het halve werk'", geldt in hooge mate voor den smid, doch alleen dan overleg, als het materiaal koud is. Is het eenmaal op temperatuur, dus warm, dan is het handelen volgens een vooraf gemaakt plan, en moet iedere slag niet alleen raak zijn, maar ook op de goede plaats vallen. Doch dit niet alleen; wanneer de slag valt, moet reeds bepaald zijn waar de volgende slag zal vallen. Wordt tijdens de bewerking te lang gedacht dan is het werkstuk afgekoeld en elke nieuwe verhitting beteekent tijd en brandstof, kost dus geld, terwijl het materiaal er door die vele verhittingen niet beter op wordt. Een bijzonder scherpe kijk op het werk is een eerste vereischte voor een goeden smid. Het smeden heeft plaats op het aambeeld, waarbij dan hamer (handhamer) en andere gereedschappen worden gebruikt. De vormverandering geschiedt het best wanneer het ijzer tot helroode gloeihitte is gebracht. Onder het smeden wordt verstaan het uitrekken, opstuiken, kloven, innemen, hakken, gaten slaan, buigen, drijven, wellen of lasschen, enz. Het koimt niet zelden voor dat al deze bewerkingen door elkaar aan hetzelfde smeedstuk moeten worden uitgevoerd.. Kleine stukken worden door den smid zonder hulp bewerkt, voor grootere beschikt hij over een of meerdere helpers of voorslagers. 490

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 82