onkosten voor speciale matrijzen uitsluitend voor een bepaalde order aangemaakt, drukken op de zelfkosten van dezen aanmaak. De hamen voor paarden worden in zadels geperst onder de hy- dralische pers, waar de stangen gestampt worden onder den lucht- hamer. Het omleggen van radbanden heb ik u reeds uitvoerig beschreven bij de fabrikage van raden voor de kanonnen. Een speciaal toestel om den radband te verhitten is aanwezig en bestaat uit een cirkel vormige leiding, waarbinnen de radband wordt gelegd. Gas (licht gas) verschaft hier de warmte. De gieterij. Op afbeelding 58 is het vervaardigen van de vormen beëindigd. Groote stukken worden in den grond gevormd, kleine in vorinkasten die mede op de afbeelding zichtbaar zijn. Dit vormen is vaak zeer kunstig, zoodat de uitlating het lijkt wel beeldhouwwerk, vaak niet misplaatst is. Het „vormen" eischt een speciale opleiding en wordt overal vrij slecht betaald. Men onderscheidt zand- en leemvormen, vormen voor ijzer en staal, voor brons, voor potterie, buizen, enz. Waar bij den A.C.W. geen staal wordt gegoten, doch verder het meest uiteenloopende werk wordt verricht, zijn alle bovengenoemde vormen aanwezig. Ook hier is wederom ervaring van het hoogste belang. In vormzand wordt het te gieten model ingeklopt, en afgestreken om daarna te worden weggenomen. De gassen en dampen die zich tijdens het gieten ontwikkelen, worden afgevoerd, door met lange naalden, ingestoken kanalen. Moeten in een te gieten voorwerp holten worden uitgespaard, dan moet op die plaatsen in den gietvorm vormmateriaal blijven staan, hetgeen wordt bereikt door het gebruik van z g.n. kernen. De grootste moeilijkheid bij het gieten is het ontstaan van krimpholten en van gietgallen. Vooral de laatste, de gallen, lucht- of gasbellen, die ongewenschte holten vormen, zijn vaak de wanhoop van den gieter. Inwendig treden zij veelal eerst na vele bewerkingen van het werkstuk, naar buitenzij maken een gietstuk poreusblijkt bij het voorkomen van veel gallen een dichtlasschen hiervan onmoge lijk dan moet afkeuren volgen. Thans zullen we het gieten zelf eens nader bekijken. Alle vormen die gegoten moeten worden zijn gereed. De ovens zijn reeds van des morgens aan en we zien door de kijkgaten van den koepeloven het vloeibare ijzer, gereed om afgetapt te worden. Voor wij echter den oven afsteken, gaan we een kijkje nemen op het bordes om te zien hoe we den oven vullen. In den oven 492

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 84