worden met regelmatige tusschenpoozen de charges ingebracht, welke bestaan uit ijzer, afkomstig van den hoogoven, afvalijzer, cokes en de z.g.n. toeslag. Deze toeslag bestaat uit 3-5°/„ van het gewicht van het ijzer aan kalksteen. Op afbeelding 59 zien we het stookgat, waardoor de charges worden ingebracht, terwijl op den voorgrond een charge gereed ligt om te worden ingestort. De oven zelf bestaat uit een gesmeed ijzeren mantel, aan de binnenzijde bekleed met vuurvasten steen. Ook de bodem is bedekt met vuurvaste steenen, met daarop een laag vormzand van ongeveer 5 cm. dik. Rondom den oven, iets boven de onderzijde, is de windkast aangebracht, waarin de blaaswind wordt gevoerd en waaruit twee (soms een) rijen blaasopeningen boven elkaar in den oven voeren. Achter elke windopening is in de ringvormige kast een opening aangebracht die afgesloten wordt door een plaatje, waarin een stuk mica of glas. Hierdoor kan men dan in het inwendige van den oven kijken en de vordering der smelting gadeslaan. De vulopening, waardoor de beschikking, of charge, in den oven wordt gebracht, bevindt zich ongeveer te halver hoogte. Het gedeelte van den oven hierboven doet dienst als schoorsteen. Onder aan den oven vinden we het afsteekgat, nu nog afgesloten met een kleiprop welke prop wordt weggenomen, zoodra het vloeibare ijzer goed is om te worden afgetapt. De toeslag, waarover ik zoo juist sprak, dient om hetaschge- halte van het oxyde en andere vreemde bestanddeelen, door het ruwijzer meegebracht, te verslakken, d.w.z. dit tot een vloeibare massa te maken om, alvorens het ijzer uit den oven te halen, de onreinheden, de slak, te kunnen afvoeren. Een toevoeging van een weinig vloeispaat (CaFl,), verhoogt de smeltbaarheid van de slak, zoodat zich een dun vloeibare, makkelijk af te voeren slak vormt. Door het inbrengen van eenige makkelijk te ontbranden stoffen, wordt de oven aangestoken en daarna gevuld, met cokes. De lucht voor de verbranding benoodigd treedt toe door het open gelaten afsteekgat en door eenige geopende blaasgaten. Lucht wordt echter nog niet ingeblazen, daar dit nu een negatief succes zou hebben. Eerst wanneer de cokes voor de windgaten in vollen gloed is wordt wind ingevoerd en geschiedt de vulling van den oven ver der regelmatig met lagen cokes en ijzer. Bij de cokes gaat steeds de toeslag. Zoodra het ijzer begint te smelten wordt het afsteekgat ge sloten. Nadat voldoende ijzer is gesmolten om de gieting te kunnen beginnen, laat men eerst de slak afvloeien. De slak, waartusschen ijzerdeeltjes, vloeit uit den oven en de brandende ijzerdeeltjes 493

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 85