vliegen door de werkplaats, een fantastische sterren regen te voorschijn roepend. Afbeelding 60 geeft u eenig idee van dit fraaie schouwspel. Ge ziet de slak afvloeien en de vonkenregen van terzijde. Zoodra de slak, die veelal niet gebruikt wordt (wordt wel gebezigd voor wegverhardingis ook een goede meststof) ver wijderd is komt het oogenblik waarop afgestoken zal worden en het vloeibare ijzer in de pan wordt opgevangen, om daarna uit gestort te worden in de vormen. Op afbeelding 61 is het afvloeien van de slak van voren gezien. Welk een dichte vonken regen op u afkomt ziet ge hier zeer duidelijk. Op de rechterhelft van de foto, zijn de droogstoven. Hierin worden de leemen vormen gedroogd, bij een temperatuur van eenige honderden graden. Dit is noodzakelijk, want zouden we in de niet geheel drogen vorm gaan gieten dan krijgen we een dusdanigen geweldigen stoomontwikkeling dat de vorm uiteen springt met de kans op verwonding van het aanwezige personeel. Na het afvoeren van de slak nog even wachten daar luidt de bel en nu weet ieder zijn taak. De menschen bij den oven halen de kleiprop weg, de gieters met hun pannen staan in een rij achter elkaar opgesteld, de eerste pan onder de goot van den oven en een ieder is nu in volle actie, want alles moet vlot verloopen, zonder ongelukken. De opzichters volgen iedere pan naar de gietkasten en letten op het instorten van het vloeibaar metaal. Geen woord wordt gehoord, allen weten precies wat er gedaan moet worden en een iegelijk is er van overtuigd dat onoplettendheid, zeer nadeelige gevolgen kan hebben voor hem zelf en voor de omringende werklieden. Is een gedeelte der vormen gevuld, dan sluit de kleiprop weder het afvoergat af, totdat de gieters weder verzameld staan met hun pannen om de tweede gieting te beginnen. Een uiterst gestrenge discipline heerscht in de gieterij. Voor groote gietstukken, worden pannen gebruikt met een flinken inhoud, die dan niet door menschen kunnen worden ver plaatst. Voor dit werk is de gieterij voorzien voorzien van een electrische loopkat, die de pan, nadat deze aangepikt is naar elke gewilde plaats in de gieterij brengt. Het aftappen van den oven, dus het afsteken, is weergegeven op afbeelding 62. De gietpan wordt gevuld en de haak van de kraan hangt gereed om zoodra voldoende ijzer is afgetapt de pan op te nemen en naar de plaats van bestemming te voeren. De kraan boven in de werkplaats wordt bedient door een kraan drijver die geheel op signalen en teekens de kraan brengt naar de te gieten vormen. 494

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 86