Nadat gegoten is, laat men de massa rustig stollen en worden bij kleine stukken den volgenden dag, bij groote na eenige dagen soms, de gietstukken uit de vormen gehaald en ontdaan van de gietloopen en opkomers, verloren hoofden en gietnaden. De uit stekende gedeelten als gietloopen en opkomers, worden dan in dien dit niet te veel gevaar voor het gietstuk met zich brengt, met hamerslagen verwijderd en anders afgezaagd. Gietnaden worden middels den koudbeitel weggenomen. Deze gereedschap pen kunnen uit de hand woiden bediend, doch waar de A. C. W. beschikt over een drukluchtleiding door de geheele fabriek, worden deze beitels, alsmede de stampers en andere gereedschappen pneumatisch gedreven, waardoor het werk vlugger en makkelijker kan gaan. Door de bankwerkerij en de gieterij loopt een leiding, waaruit naar willekeur druklucht kan worden afgetapt, benoodigd voor het drijven van de reeds genoemde gereedschappen, alsmede voor pneumatisch boren en klinken. Een afzondelijke compressor zorgt voor deze perslucht, zoodat overal in de metaalwerk plaatsen kan worden geboord, gehakt, geklonken, enz. middels perslucht. De gietstukken worden schoongemaakt met den zandstraal, welk apparaat we reeds uit de blikslagerij en de lasscherij kennen. Het zou mij te ver voeren hier mede te deelen waarvoor een zandstraalapparaat alzoo kan worden gebruikt. Het werkt zeer economisch en betaalt zichzelf in korten tijd. Na deze bewerkingen wordt het gereinigde gietstuk afgeleverd aan de expeditie dan wel ter verdere bewerking doorgezonden naar andere werkplaatsen. Nadat de gieting is afgeloopen wordt het resteerende ijzer, enz. wat nog in den oven mocht zijn door een opening in den bodem afgeblazen. Dit ziet ge op afbeelding 63 geschieden. Behalve ijzer wordt bij den A C. W. ook brons, messing, koper en aluminium gegoten. Ontelbare voorwerpen bij het Le ger in gebruik zijn van een dezer metalen of legeeringen ver vaardigd. Voor het gieten van brons en messing, wordt een speciale oven gebruikt. Voor aluminium is een kipbare electrische oven aanwezig. Het gegoten aluminium wordt of als gieteling afgeleverd of bewerkt, dan wel woidt in platen gegoten, die daarna door aanwezige walsen worden uitgewalst tot platen van elke gewilde dikte doch veelal varieerend van 2 mm. tot 0,05 mm. Het is alleen te betreuren dat de wals- breedte niet grooter kan genomen worden dan 35 cm., wat voor de Legerbestellingen voldoend breed is, doch voor een productief bedrijf te gering. In de gieterij zijn de volgende machines opgesteld een kogel pers, een kogelponsmachine, twee kogelontbaardmachines, een 495

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 87