slijpmachine, een zaag, twee blowers, drie ventilators, vier koepel ovens, een kipbare smeltoven, een houtdraaibank voor het aan maken van modellen, een zandblaastoestel, een zand- en leemmolen, een electrische lift met 350 kg. hefvermogen, een 6-tons electri- sche loopkraan en twee 3-tons handloopkranen. In deze werkplaats vinden 35 inheemsche burgerwerkkrachten werk, alsmede eenige militaire werklieden. De werktuigkundige afdeeling. En nu zult ge vragen wie zorgt nu voor het onderhoud en de herstellingen aan al deze machines? Wie zorgt voor het intact blijven van de electrische leiding, zoodat storingen zoo min mo gelijk voorkomen Op wiens schouders rust de taak zich perio diek op de hoogte te stellen van de niet opgemerkte gebreken aan de toestellen Mijne lezers, voor al deze werkzaamheden beschikt de fabriek over de werktuigkundige afdeeling. In deze werkplaats, waarvan een overzicht ik u zeker niet mag onthouden (zie afbeelding 64) worden al deze genoemde werkzaamheden verricht. Alle machines zijn in onderhoud bij de werktuigkundige afdeeling. Zoodra er iets hapert, aan welke bank dan ook, deze afdeeling zorgt voor onmiddellijk herstel, met zoo weinig mogelijk tijdverlies. Geregelde controles, met een nauwkeurige jaarcontrole, zorgen voor het steeds bedrijfvaardig zijn van alle apparaten die in de fabriek gebruikt worden. Voor de uitvoering van de herstellingen, beschikt deze werk plaats over de volgende bankenvier draaibanken, twee radiaal- boormachines, drie boormachines twee schaafbanken, een gecom bineerde plaat- en profielijzerschaar met pons, een koudijzerzaag, twee slijpmachines, drie draadsnijmachines, een metaalzaag, een rotator acetyleen laschapparaat en een transportabele motor- luchtspuit. Tot slot wil ik u nog even medevoeren naar het laborato rium, waar alle aangekochte staal- en ijzersoorten op de daar voor bestemde toestellen worden gekeurd, alvorens in de maga zijnen te worden ingenomen. Doch niet alleen het metaal, ook het leder, zoowel uit Nederland als hier te lande aangekocht wordt hier nauwkeurig beproefd of het aan de gestelde eischen voldoet. Ook het door de fabriek afgeleverde en verbeterde ma teriaal, als gehard staal, alsmede het gietijzer staan steeds onder strenge contiole van het laboratorium, zoodat aflevering van minderwaardig materiaal niet kan voorkomen. Het ligt in de be doeling de inrichting van het laboratorium uit te breiden zoodat in de toekomst geheel volledige materiaal-keuringen bij de werkplaatsen kunnen plaats vinden en wij onafhankelijk wor den van andere laboratoria, waardoor een tijdwinst zal worden verkregen. Een kijkje in dit ruime gebouw geeft afbeelding 65, waar eenige 496

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 88