501 Het dictatorschap in Spanje. Politieke toestand vóór het optreden van Primo de Rivera. De reden van bestaan van het dictatorschap. Zijn kracht en zijn zwakte. Marocco. Abd el Krim. Verzet tegen het bewind, militaire woelingen. Het aftreden van Primo de Rivera.Zijn opvolger. Verwachtingen aangaande de binnen- landsche politiek in Spanje. MALEISCH. Vraag No. 1 (Tijd: 1 uur). Vertaling van het Nederlandsch in het Maleisch met Latynsche karakters. Met dezen brief geef ik U kennis, dat op 26 Augustus 1883, op Maandag, een uitbarsting heeft plaats gehad op het eiland Krakatau en dat Telok Betoeng geheel verwoest is door de golven der zee, en geen enkel huis of boom is blijven staan. Wat er nog is, is het huis van den Resident en het fort, omdat die op een heuvel gelegen zijn; al het andere is verwoest. Hel zeewater is tot twee a drie paal landwaarts ingedrongen; langs de geheele kust van de Lampongs, van Katimbang tot Samangka, is alles zonder uitzondering vernietigd en tienduizenden menschen zijn verdronken. Wat mij en mijn geheele familie aangaat, wij zijn behouden gebleven, en aan dat gevaar ontkomen door Gods zegen. God, de Heer der werelden, heeft mij ingegeven om met mijn huisgezin en bloedverwanten naar het huis van den Resident te vluchten. Wat mijn bezittingen betreft, deze zijn alle geheel weg. Ondertusschen dank ik God, dat ik in het leven ben gebleven; goederen kan ik weer trachten te verkrijgen, als ik maar in het leven blijf. Ik bied U de beleefde groeten en heilwenschen aan van Uw onderdanigen dienaar. Vraag No. 2. Maleisch handschrift, zie bijlage. Vraag No. 3 (Tijd1 uur). Over te zetten uit Latynsche karakters in Arabische karakters. Rapat. Toean-toean jang terhormat! Sebeloem saja moelai berbitjara tentangan maksoed kita berkoempoel ini, lebih dahoeloe saja oetjapkan banjak-banjak terima kasih kepada toean-toean jang telah soedi datang berkoempoel disini Barangkali banjak diantara toean-toean soedah mengetahoei, bahwa sekarang negeri Wonosobo sekelilingnja binasa karena gempa. Soedah tentoe sadja banjak mengorbankan djiwa manoesia dan ternak. Berapa banjak karoegian jang terdjadi, beloem dapat ditentoekan, tetapi pertolongan mesti diadakan dengan selekas-lekasnja, karena banjak hamba Allah jang berkeliaran, tiada empoenja roemah tangga sehingga tidoer dibawah pohon pohon kajoe. Lain dari pada itoe banjak poela mereka jang loeka parah, haroes dikeloearkan dari timboenan roemah dan batoe-batoe. Pèndèknja kesoesahan dankesengsa- raan jang ditanggoeng mereka itoe ta'adapat kita kira-kirakan. Memberi ihlam.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 93