506 een lange rups over één marschweg zal kruipen, doch uit hoofde van ma noeuvreervaardigheid, meerdere kleine colonnes gevormd zal hebben, dan gevoel ik er wat voor om in dit geval den troep eerst grondig uit elkaar te halen als het eerste schot valt. Hierbij wordt er rekening mede gehouden, dat de vijand ook in beweging is, dus geen gelegenheid heeft om zijn vuur voor te bereiden, laat staan te controleeren. Daarenboven marcheeren de kanonnen met groote dracht zeer zeker met in voorste lijn. De naderingsmarsch wordt verder uitvoerig besproken. We mogen hier nog overnemen een enkele opmerking van den schrijver over de vuuropening van de artillerie. Indien men bepaalde, dat het vuur slechts geopend zou mogen worden op bevel van den D.C., dan zou men veel tijdverlies nskeeren. In Frank- "rijk geeft men daarom doorgaans aan den voorhoedecomdt. de machtiging "tot vuuropening. Er is m.i. niets beters op te vinden. Om te voorkomen, dat "er maar op los wordt geschoten, bepaalt men echter dat van de vuur- "opening terstond kennis moet worden gegeven aan den D C. en dat zonder „toestemming van den D.G. ni'etmeer dan een bepaalde hoeveelheid mum- tie verschoten mag worden enz". t Wij willen hier aanstonds bi] aanteekenen, dat in de Europeesche legeis over meer artillerie kan worden beschikt dan in ons Indische leger, zoodat men o.i. goed doet bij de beoordeeling van het bovenstaande hiermede ter dege rekening te houden. Het tot stand brengen van de gevechtsaanraking i's noodzakelijk, omdat „men anders met het gros niet oordeelkundig kan manoeuvreeren Daartoe moet de voorhoede energiek optreden. Zou zij haar ache staken voordat zij tegen een aaneengesloten vuurfront is gestuit, dan zou het "kunnen gebeuren, dat het gros ontijdig in actie werd gebracht en reeds „bij den'minsten druk, welke het uitoefent, als het ware zou doorglijden. „Veel kostbare tijd is dan verloren gegaan en een eindje verder kan men "hetzelfde nog eens herhalen". u Wii zullen de bespreking van de interessante studie van kapt. Dyxhoorn hiermede afbreken, doch willen niet verzuimen haar ter bestudeering aan te bevelen. Wii willen echter nog even het slotwoord aanhalen Slechts die Commandant heeft kans op succes, die los is van elk schema, „die echter de grondbeginselen volkomen beheerscht en profiteerenae „van een onmisbare groote hoeveelheid parate kennis snel weet te han delen en te bevelen. „Maarschalk Foch zeide eens La réalité du champ de bataille est qu on n y etudie pas. Simplement „on fait ce que l'on peut pour appli'quer ce qu'on sait. Dés lors, pour y „pouvoir un peu, il faut savoir beaucoup et bien". In de IVe Aflevering van het orgaan der vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap 1929 1930 komt voor het verslag van een lezing van kapitein A. J. Maas Vraagstukken van luchtoorlog, luchtverdediging en volkenrecht Deze vraagstukken worden uitvoerig behandeld ook aan de hand van tal van aanhalingen uit de buitenlandsche literatuur. Uit geraadpleegde buitenlandsche statistieken blijkt dat de trefresultaten van luchtdoelartillerie op vliegtuigen in den wereldoorlog waren: Frankrijk 1914/1915 zeer weinig neergeschoten vliegtuigen, percentage onbekend. 1916. 1 vliegtuig op 11.000 schoten. 1917. 1 vliegtuig op 11.000 schoten. 1918. 1 vliegtuig op 4.000 schoten. Engeland. 1916/1917 1 vliegtuig op 8.000 schoten. 1918 1 vliegtui'g op 4.550 schoten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 98