4. HOFFMANN DE „SPIRITUS RECTOR'' VAN TANNENBERG NIET (met een kaart). Naar aanleiding van „Tannenberg en hoe Tannenberg ontstond". I.M.T. 1929 No. 12. Zie ook No. 8. door P. G. MANTEL. Kapitein der Infanterie. In het bovenaangehaald nummer van dit tijdschrift verscheen van de hand van den Kapitein van den Generalen Staf M. H. du Croo een studie over Tannenberg en de „voorgeschiedenis" van deze operatie. Blijkens de noot bij het opschrift vond de schrijver het aangrijpingspunt voor het publiceeren van zijn studie in de schets over Tannenberg in het voorafgaande Augustusnummer. Waar de studie van den schrijver en de schets in het Aug. nummer over elkaar heen vallen, ontstaan „Friktionen", welke nadere op heldering vereischen. Op de blz. 10821085 levert de schrijver beschouwingen, welke er toe leiden op blz. 1085 te zeggen „Uit de voorafgaande be schouwingen zal den lezers duidelijk zijn geworden, welke rechtzet tingen de schets in het Augustusnummer behoeft terzake zij vooral verwezen naar de laatste helft van blz. 703." Aan het slot van de studie wordt dan geconstateerd Hinden burg is de veldheer, die den slag, onverzettellijk van wil en uithou dingsvermogen, zonder één oogenblik aarzeling of twijfel, tot de vernietiging leidde, voortreffelijk op tactisch gebied bijgestaan door den Chef van zijn Staf Ludendorff. Maar de strategische spiritus rector in voorbereiding en doorvoering is Hoffmann." De laatste zin vormt de kern van de rechtzettingen, welke de schets in het Aug. nummer zou behoeven niet Ludendorff, doch Hoffmann, de „1. Genst. Off." in den Staf van het 8ste Leger, de leidende geest in voorbereiding en doorvoering van den slag bij Tannenberg. Deze conclusie kunnen wij geenszins onderschrijven en dit op grond van onze studie van de aan het einde van onze schets ver melde werken van von Schafer en Walter Elze. In von Schafer's werk 459

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 43