503 April-nummer. Als vervolgbijdragen noemen weVijf verkenningsdagen tussc/ien de Duitsche linies", en „Een en ander omtrent S. W.K." R. v. S. schrijft onder den titel Het Spaansche Dictatorschap" een over zicht van de historie van de thans tot het verleden behoörende periode van alleen-regeering. Schrijver brengt de lichtzijden en de schaduwzijden van de dictatuur en de reactie van het land op die schaduwzijden naar voren. A. Treffers geeft een vertaling van een opstel voorkomende in „La science et la Vie" van Januari 1930: Hoe de zonnewarmte het in warme landen mo gelijk maakt water te destilleer en om het geschikt te maken voor de consumptie". De militaire paardenarts Dr. L. Stadhouder maakt in een korte bijdrage. „Een hoefijzer voor asphaliwegen" melding voor een door hem ontworpen, en thans in beproeving zijnd hoefijzer. Verder noemen wede opstellen: De strategische positie van Nederlandsch-Indië, Goegoek Malintang, waarin het 89 jaar geleden plaats gehad hebbende feit wordt beschreven en herdacht, dat een drietal dapperen de lont in het kruit wierpen, liever dan in handen te vallen van een fanatieken tegenstander, en zulks ook om het leven hunner kameraden te redden. De schrijver geeft dan een gedeelte weer uit het Jour naal van den militair commandant van Goegoek Malintang (24 Febr. t/m Maart 1841). In een kleine bijdrage handelende over het nullen van kleeding" worden diverse nadeelen van het huidige voorschrift belicht. Schrijver eindigt als volgt „De bepalingen omtrent het nummeren in het reglement i.D.i. dienen dus „als volgt te worden gewijzigd „De brigadecommandant nummert de nieuwe kleeding en uitrusting en zet „er den datum van verstrekking bij (volgens hoofdstuk II 1 van het kle dingvoorschrift moet de datum naast het stamboeknummer. Waarom de „man zelf zorgt, dat de cijfers leesbaar blijven. Bij inspectiën wordt er op „gelet, dat de kleeding en uitrusting in volgorde van de verstrekking worden „gebruikt. De brigadecommandanten houden aanteekening van de bij elke „vernieuwing verstrekte artikelen in een kleedingboekje en geven dit bij hun „vertrek aan den sectiecommandant, die het aan den nieuw optredenden bri gade-Commandant overgeeft. „Wil de man eenig artikel wegdoen, dan geeft hij hiervan kennis aan zijn „brigadecommandant, die daaromtrent beslist en zijn kleedingboekje overeenkom „stig wijzigt. Is het geen overtollig artikel dan beslist de sectiecommandant" „Het nullen wordt dus afgeschaft. „De brigadecommandanten zullen daardoor van een groote zorg worden „ontheven. Zoo gauw de manschappen voelen, dat ze zelf verantwoordelijk „zijn, zullen ze wel zorgen, alles in orde te houden en unfaire practijken van „hun zijde zijn uitgesloten. 10. BOEKBESPREKING. We mochten ontvangen van den uitgever: „Berger-Levrault", een pas ver schenen werk van den infanterie-generaal Arthur Boucher, getiteld L'Infanterie sacrifice". Van de hand van dezen schrijver verschenen reeds verschillende op den voorgrond tredende werken waarvan we als laatste noemen „L'Art de Vaincre aux deux pöles de i'histoire", een werk dat bekroond werd door de Academie frangaise. In het boek er is hier een infanterist in hart en ziel aan het woord wordt een pleidooi, een krachtig en gedocumenteerd pleidooi, gehouden voor de infanterie. Schrijver keert zich tegen den inhoud en vooral tegen den geest van de l'Instruction provisoire sur l'emploi tacticque des grandes unités en zegt o. m. Nous pouvons maintenant conclure

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 95