619 meer toenemende vervanging van het paard door den motor, de waterbehoefte vaneen leger ongetwijfeld geringer wordt. Het Amerikaansche leger heeft zich trots alles een watervoorzieningsorganisatie geschapen en m.i. heeft het daar aan goedgedaanwant vooruit gezorgd is beter dan te laat bedacht". Inlichtingendienst. All. Schweizerische Militarzeitung. No. 2. Februari 1930. Der Nach- richtenoffizier im Regiment'eerste luitenant Hausamann. Een overzicht wordt gegeven van hetgeen omtrent den „Nachrichtenoffizier" voorkomt in F. D. „Doch niet allen weten die bepalingen in de praktijk op de juiste wijze toe te passen". Daarom geeft schr omtrent een en ander zijne beschouwingen ter leering van den één, ter verduidelijking voor den ander, doch ten bewijs van de noodzakelijkheid van die functie en van de samenwerking tusschen hem en den commandant, voor alle lezers. Marine. Mil. Wochenblatt. No. 27. Januari 1930. Beherrscnung oder Freiheit der Meere? (Zur Londoner Seeabriistungskonferenz)". „Hoe de verschillende aan de vlootconferentie deelnemende mogendheden tegenover de vraag staan van de vrijheid der zee is op de volgende manier te kenschetsen De Ver- eemgde taten eischen ze tegenwoordig nog wel, maar het schijnt niet onmogelijk dat in die opvatting een verandering optreedt «en dat zij die eisch zullen laten vallen of er ten minste onverschillig tegenover zullen staan Wie ook de sterkste zeemacht met uitzicht op succes kan ontmoeten en daarenboven nog in zóó gunstige geografische omstandigheden verkeert zal zijn handel wel zelf kunnen beschermen. In Engeland schijnen hoe langer hoe meer stemmen op te gaan, die een erkenning van deze tot dusver zoo hardnekkig geweigerde eisch gunstig gezind zijn. Italië is, alleen reeds door zijn geografische ligging, een ijverig verdediger van de vrijheid der zee ter wijl Japan zijn heerschappij ter zee in Oost-Azië, zijn mare nostrum, nie'- kan opgeven." Algemeen. De Militaire Spectator. No. 3. Maart 1930 Onder Frankrijk vinden we be sproken het op 28/12-1929 in den Franschen Senaat aangenomen Projet de loi portant ouverture de crédits pour ['organisation défensive des frontières Ge- wezenwordt op de twee richtingen nl. het systeem der onderling voorde com mandovoering telefonisch verbonden k'eine werken (kazematten, blokhuizen e. d.), bi] mobilisatie aangevuld met loopgraven, ijzerdraadversperringen enz' en 2. het systeem van kolonel Fabry, dat naast de kleine werken ook een plaats inruimt aan de grootedeze alleen daar te handhaven, waar het on mogelijk schijnt iets beters aan te brengen. Met dit laatste stemt het ontwerp van den minister van Oorlog in het algemeen overeen. We lezen verder dat het programma voor de luchtverdediging voorziet in de oprichting nabil' de „pointes sensibles du territoire" van een afsluiting van „batteries volantes" mitrailleurs en zoeklichten, noodig om front te maken tegen luchtaanvallen' Dit is de eerste belangrijke poging, welke gedaan wordt met betrekking tot de bescherming van de burgerbevolking tegen een bombardement uit vlieo-. tuigen. Mil.Wochenblatt. No. 23 December 1930 „Frei im Geist, fest im Cha- 5ne bevelen we deze, door den „Reichswehrminister" Groener op 17/]2-"dgesproken rede ter lezing aan- »Wat is de grondslag voor de weer macht Men noemt die met een oud militair woord discipline. De oudste Moltke de overwinnaar van Sédan, hee t dit begrip van discipline aldus aageduid- Au- d°P ^,/0M0mn' ?eMIS^oa Unten" ln dit begriP van discipline, zooals de oude Moltke het duidelijk omschreef, ligt de kracht van de weermacht." U.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 113