Dit beginsel vindt men dan ook in de militaire voorschriften neergelegd. In ,,Führung und Gefecht usw." is hieromtrent het volgende bepaald „Die Beschaffung geschieht durch Ankauf oder Beitreibung. „Beitreiben kommt für die Truppe im allgemeinen nur in Fein- „desland und zur Deckung des nachsten eigenen Bedarfs in Betracht". Men ziet, de Fransche en Duitsche regelingen dragen duidelijk de sporen van de periode, waarin zij ontstaan zijn, n.l. eenige jaren na den op Fransch gebied gevoerden oorlog 1870-1371. Ook de Duitsche regeling schrijft een vergoeding voor uit de Rijksmiddelen. Volgens meergenoemde wet zijn de gemeenten o. m verplicht tot„Gewahrung der Naturalverpflegung für die auf Marschen „und in Kantonierungen befindlichen Teile der bewaffneten Macht, „einschlieszlich des Heergefolges, sowie der Furage für die zuge- „hörigen Pferde". In par. 4 van genoemde wet is bepaald, dat „Anordnungen wie Requisitionen sind in der Regel schriftlich „zu erlassen und müssen die genaue Bezeichnung der geforder- „ten Leistung enthalten. Ueber die erfolgte Leistung ist Beschei- „nigung auszustellen." In par. 5 is machtiging verleend tot het gebruiken van geweld. Een merkwaardige bepaling bevat par. 6, waarbij de gemeen tebesturen gemachtigd worden de gevorderde leveringen zelf uit te voeren en de hieruit voortvloeiende kosten te verhalen op hen, die eigenlijk voor de levering in aanmerking zouden zijn gekomen. Bij de vaststelling der vergoeding dienen de ter plaatse gelden de gemiddelde prijzen als basis. In de par. 20 en 21 is voorts t. a. v. de betaling dezer ver goeding nog het volgende bepaald Na vaststelling van de vergoedingen worden aan betrokkenen schuldbekentenissen (Anerkentnisse) afgegeven, die ter gelegener tijd door het Rijk, onder bijvoeging van een rente van 4 °/0 's jaars, via de gemeentebesturen worden afgelost. Blijkens par. 894 van „Führung und Gefecht usw." mag alleen tot vordering worden overgegaan op bevel van Divisiecomman danten en in geval van nood van lagere commandanten tot en met bataljonscommandanten. Indien in uitzonderingsgevallen tot vordering moet worden overgegaan, zonder dat het daartoe van bevoegde zijde te geven bevel kan worden afgewacht, dient hiervan aan de bevoegde autoriteit onder vermelding van alle gegevens te worden kennis gegeven. De met de vordering belaste afdeelingen behooren door offi cieren te worden aangevoerd, behoudens uitzonderingen in bij zondere omstandigheden. 519

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 11