Nederland. Voor Nederland is de bevoegdheid tot het bezigen van machts middelen af te leiden uit twee artikelen van de Grondwet 1922, n.l. art. 152 Onteigening ten algemeenen nutte kan niet plaats heb ben dan na voorafgaande verklaring bij de wet, dat het algemeen nut onteigening vordert en tegen vooraf ge noten of vooraf verzekerde schadeloosstelling, een en ander volgens de voorschriften der wet. De wet bepaalt de gevallen in welke de voorafgaande verklaring bij de wet niet wordt vereischt. Het vereischte, dat de verschuldigde schadeloosstelling vooraf betaald of verzekerd zij, geldt niet, wanneer oor log, oorlogsgevaar, oproer, brand of watersnood eene on verwijlde inbezitneming vordert. en art. 188 Al de kosten voor de legers van het Rijk worden uit 's Rijks kas voldaan. De inkwartieringen en onderhoud van het krijgsvolk, de transporten en de leverantiën van welken aard ook voor de legers of verdedigingswerken van het Rijk ge vorderd, kunnen niet dan volgens algemeene regels bij de wet te stellen en tegen schadeloosstelling ten laste van een of meer inwoners of gemeenten worden gebracht. De uitzonderingen op die algemeene regels voor het geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden worden bij de wet vastgesteld. Of er oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's Lands wetten voorkomt, aanwezig is, beslist de Koning. Het eerste artikel heeft geleid tot de z. g. Onteigeningswet van 1851, laatstelijk opgenomen in N. S. 1922-25, terwijl naar aan leiding van het tweede artikel is vastgesteld de wet van 14 September 1865, N. S. 138, ter uitvoering waarvan is uitgevaar digd het Kon. Besluit van 10 November 1892, N. S. 253. Wet en besluit worden onderscheidenlijk „Inkwartieringswet" en „Inkwartieringsbesluit" genoemd, namen, die den inhoud dezer verordeningen lang niet volledig dekken, aangezien deze van veel verdere strekking is. De naam „Vorderingswet" zou zeker verkieslijker zijn geweest, temeer, waar inkwartieringen op zichzelf ook tot de „vorderingen" behooren. Aangezien de in de Inkwartieringswet voorkomende bepalingen ook in het Ned. Velddienstvoorschrift van 1925 zijn verwerkt, zal eerst worden besproken op welke wijze in deze wet de bijzondere in oorlogstijd geldende bevoegdheden zijn geregeld. Daartoe wordt de tekst van enkele der hierop betrekking hebbende artikelen hieronder weergegeven. 520

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 12