Hieruit blijkt, dat in Nederland op volkomen wettige wijze de bijzondere bevoegdheden tot gedwongen eigendomsovergang als volgt ontstaan: le. vordering d/tgemeentebestuur na oorlogsverklaring; 2e. vordering rechtstreeks van de Uit art. 33 blijkt voorts, dat de daarin genoemde opperbevel hebbers de aan hen verleende bevoegdheden op ondergeschikten mogen overdragen, zoomede, dat de wettigheid van de ad 2e en 3e hiervoren bedoelde handelingen eveneens bestaat, wanneer zij door niet daartoe gemachtigde ondergeschikten, mits in het belang van den krijgsdienst, zijn verricht. In de par. 198 en 199 van het Nederlandsche Velddienstvoor schrift is voor de verschillende handelingen het gebruik van eenige modellen voorgeschreven, welke evenals dit in Frankrijk geschiedt in boekjes van 50 stuks zullen worden uitgegeven. V. w. b. de toepassing is nog van belang, hetgeen par. 196 van dat voorschrift t.d.a. voorschrijft, n.l. „wanneer mogelijk geschiedt de aanschaffing van levensmid delen door aankoop". Hier is door een militair voorschrift een beperking opgelegd, die niet door de wet wordt vereischt, tenzij het gedeelte van art. 32 der Inkw. wet, luidende „waarin niet op andere wijze voorzien is", moet worden opgevat, alsof er staat „waarin niet op een andere wijze kan worden voorzien". De betaling der schadeloosstellingen, bedoeld in art. 6, le alinea der Inkw. wet, is als volgt geregeld. Voor gewone vorderingen wordt het totale bedrag door den aanvrager na plaats gehad hebbende verstrekking ter be schikking gesteld van den burgemeester en door diens tusschen- komst ten spoedigste aan de belanghebbenden uitbetaald. Indien door onvoorziene omstandigheden deze beschikbaar stelling niet dadelijk plaats heeft, worden de schadeloosstellingen, zoo mogelijk, bij wijze van voorschot uit de gemeentekas vol daan. Voor rechtstreeksche vorderingen en in gebruik- of in eigendom neming wordt de schadeloosstelling, zoo mogelijk, terstond aan rechthebbenden uitbetaald, dan wel een ontvangstbewijs afge geven, waarop vermeld wordt, bij welke militaire autoriteit de betaling kan worden erlangd. De vaststelling der vorenbedoelde schadeloosstellingen geschiedt voor gewone vorderingen „in billijkheid door den burgemeester 522 na afkondiging van het K. B., dat oorlogsgevaar aanwezig is. 3e. inbezitneming. inwoners Kroon, welke alleen in tijden van oorlog en oorlogsgevaar kan worden verleend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 14