„moeten worden om te voorzien in het onderhoud der inwoners „en de behoeften der bezetting." en zou hieruit wellicht de bevoegdheid tot toepassing van vorenbedoelde middelen kunnen worden afgeleid, maar de om standigheid, dat deze bepaling letterlijk zoo voorkomt in de Nederlandsche wet van 23 Mei 1899 en daar, blijkens het bestaan van de Inkw. wet, niet tot een dergelijke interpretatie heeft geleid, pleit hier te sterk tegen. Intusschen is sedert 1-1-1926 de „Wet op de Staatsinrichting van Ned. Indië" (verder 1. S.) in werking getreden, waaruit de volgende artikelen in dit verband van belang zijn art. 33 Ter handhaving van de uit- en inwendige veiligheid kan door of vanwege den Gouverneur-Generaal elk gedeelte van Nederlandsch-Indië in staat van oorlog of in staat van beleg worden verklaard. Met inachtneming van het bepaalde bij art. 91 worden bij algemeene verordening de wijze, waarop, en de gevallen, waarin zulks kan geschieden, bepaald en de gevolgen geregeld. Bij die regeling kunnen bepalingen van algemeene verordeningen worden aangewezen, die, tengevolge van de verklaring in staat van oorlog of beleg, geheel of gedeeltelijk buiten werking treden. art. 91. Onverminderd de gevallen, voorzienwordt bij algemeenen maatregel van bestuur geregeld al hetgeen betreft a b. de verdediging van het grondgebied van Neder landsch-Indië. Voorschriften ter uitvoering dezer regelingen kunnen bij wet of algemeenen maatregel van bestuur worden overgelaten aan ordonnantie of regeeringsverordening. art. 133. Onteigening ten algemeenen nutte van eenig goed of recht kan niet plaats hebben dan na voorafgaande ver klaring bij ordonnantie dat het algemeen nut onteigening vordert en tegen vooraf genoten of vooraf verzekerde schadeloosstelling, een en ander volgens voorschriften bij ordonnantie vast te stellen. De vereischten van voorafgaande verklaring bij ordon nantie en van voorafgaand genot of van voorafgaande verzekering van de verschuldigde schadeloosstelling gelden niet, wanneer oorlog, oorlogsgevaar, oproer, brand, eene onverwijlde inbezitneming vorderen. Bij 526

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 18