1. VORDERING EN INBEZITNEMING. Een onderwerp van juridische oorlogsvoorbereiding door G. I. van LEEUWEN. Ie Luitenant Mil. Adm. Een woord vooraf. „Wel, in dat geval gaan we tot vordering over". Hoe vaak hoort men dit niet zeggen tijdens oefeningen op de kaart en andere besprekingen, waarbij de legerverpleging een rol speelt. Maar is in Indië „vordering", „requisitie", of hoe men het noemen wil, wel mogelijk, m. a. w. bestaan er in Indië wettelijke bepalingen, waaraan de militaire autoriteiten in bijzondere om- standighttkn het recht kunnen ontleenen tot het hanteeren van dergelijke machtsmiddelen, als vordering, inbezitneming, enz. Ziedaar een vraag, welke ik mij reeds lang had gesteld, toen ik in Holland zijnde de opdracht kreeg juist van dit onder werp een studie te maken. En juist, omdat mij daarbij bleek, dat bijv. „vordering" in Indië eigenlijk in het geheel niet bestaat en „inbezitneming" wordt ge volgd door een veel te grooten nasleep van administratieve for maliteiten, leek het mij gewenscht aan de resultaten van deze studie, door ze te verwerken in een tijdschriftartikel, ruimere be kendheid te geven. De bedoeling van deze publicatie is niet anders, dan de aan dacht te vestigen op deze lacune in onze juridische oorlogs voorbereiding. Inleiding. Als men bedenkt, wat in verband met de steeds stijgende eischen, welke aan voeding en hygiëne worden gesteld voor de verpleging van een modern leger noodig is, zal het duidelijk zijn, dat het heel wat moeite moet kosten, om al dit benoodigde steeds op den voorgeschreven tijd en plaats ter beschikking van de troepen te kunnen stellen. Het betreft hier in ruimen zin 509 Le mode d'acquisition a l'amiable peut fort bien, en campagne, ne pas donner de résultats. L' Intendance en campagne de G. NONY.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 1