3. EEN NIEUWE BATTERIJDIENST. door M. ENGLES. Kapitein der Artillerie. „Dan ware bij alle Korpsen nog eens goed te overwegen, hoe „met behoud van de zekerheid, dat alles goed overkomt de „tijd tusschen het commandeeren van den vuurleider via den „telefonist B. C.-telefonist Batterij-Ondercommandant-Stukscom- „mandant-bediening, kan worden teruggebracht tot een bruikbaar „minimum". Deze zinsnede uit het schrijven van den Inspecteur der Artil lerie No. 184/111 ddo. 23 Juli 1928, deed den reeds lang door mij gekoesterden wensch tot uiting komen om mijn denkbeelden over dit onderwerp aan het papier toe te vertrouwen en te trachten tegelijkertijd een lans te breken voor kader en man schappen die, meer dan in het raam onzer reglementen tot uiting komt, vertrouwen verdienen voor wat betreft de kunde, welke reglementair van hen geëischt wordt en die in staat zijn gebleken een groote mate van verantwoordelijkheid te dragen. Alvorens over te gaan tot bestudeering van de door mij voor gestane methode om den in den brief van den chef bedoelden tijd te bekorten, moet men goed in 't oog houden, dat uitgegaan wordt van het stellen van een volledig vertrouwen in de goede uitvoering van de werkzaamheden van O. C., St. C., richters en tempeerders, welke van hen volgens de reglementen geëischt worden. Laten we thans nagaan, hoe de toestand is volgens het R. Vd. en Mt. A. I. en het V Vd. T. In het eerst bedoelde reglement staat op bladz. 48, punt 62 (1). „Alle cos. van den B.C. worden door den O. C. herhaald, indien de vuurleiding zonder telefonische overbrenging plaats heeft, tenzij anders is voorgeschreven (zie o. m. 2e kolom van de voorbeelden van commandovoeringi" en in punt 62 (2) „De St Cn. herhalen van rechts naar links alle cos. van den O. C. tenzij anders is voorgeschreven (zie hoofdstuk IV, en de derde kolom van de voorbeelden van commandovoering)". Heeft de vuurleiding wèl met telefonische overbrenging plaats, dan geeft het V. Vd. T. op bladz. 27 in punt 70(7) uitsluitsel, welk punt zegt: „Berichten, die commando's inhouden (bevelen voor de vuurleiding) worden commandosgewijze herhaald zonder 542

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 34