toevoeging „herhalen" en „slot", indien het commando goed wordt teruggegeven, zegt de seingever telkens „begrepen". Vol gens R. Vd. en Mt A. I. bladz. 11 punt 26b en bladz 23 punt 32a en b, moeten de richters en tempeerders op het co. van den St C. eerst hun instrumenten stellen en daarna de standen hoor baar voor den St. C. aflezen, waarna de richter zijn stuk in de richting brengt en klaar meldt en de tempeerder het projectiel tempeert. De normaal reglementaire batterijdienst wordt dus 1. de cos. van den vuurleider worden getelefoneerd naar den telefonist Batterij. la. de B. C. commandeert, indien de vuurleiding zonder tele fonische overbrenging plaats heeft. 2. de telefonist Batterij herhaalt volgens V. Vd. T. punt 70 (7) commandosgewijze de bevelen der vuurleiding en de O. C. schrijft de doorgekomen cos. op of doet ze opschrijven. 2a. de O. C. herhaalt volgens R. Vd. en Mt. A. I. punt 62(1). de cos. van den B C. in het geval van la. 3. de O C. verwerkt de doorgekomen cos. voor de stukken en commandeert ze vervolgens aan de St. Cn. 4. St. C. Ie stuk herhaalt volgens R. Vd. en Mt. A I. punt 62 (2) de cos. van den O. C., verwerkt zoonoodig de cos. voor den richter en tempeerder en commandeert ze naar den richter en tempeerder. Thans pas beginnen richter en tempeerder te werken, zij stellen hun instrumenten en lezen daarna de standen hoor baar voor den St. C. op. 5. St. C. 2 als onder ad 4. 6. St. C. 3 als onder ad 4. Het behoeft wel geen betoog, dat tusschen de ontvangst van de cos. van de vuurleiding bij den telefonist Batterij en de uitvoering ervan door St. Cn. richters en tempeerders een be paalde tijd verloopt, welke proefondervindelijk zich beweegt tusschen 2 min. voor de kortste en 4'/2 min. voor de langste vuurleidingscos,, welke tijd gebruikt wordt voor herhaling en berekening en welke ernstig afbreuk doet aan het zoo snel mo gelijk tot vuren gereed zijn der batterij na ontvangst der vuur leidingscos. Bovendien doet zich het hinderlijke feit voor, dat, terwijl de O. C. zijn cos. naar de stukken commandeert, tegelijkertijd de telefonist Batterij de doorgekomen cos. van de vuurleiding moet herhalen. Terzelfdertijd hoort men in de Batterij de cos. van den O. C. door de St. Cn. herhalen, zoodat het in een dergelijke Batterij een brouhaha van stemmen wordt. Nu kan de O. C. natuurlijk wachten, totdat alle vuurleidings cos. doorgekomen zijn, doch dan doet het feit zich voor, dat de 543

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 35