Batterij gedurende dien tijd, staat niets te doen, wat natuurlijk niet in de bedoeling van het reglement ligt en niet ten voordeele komt van een snelle klaarmelding. Het elimineeren van dezen tijd moet dus hoofdzaak zijn zonder te kort te doen aan de zeker heid, dat alles goed overkomt. Door al de jaren heen hebben batterijcommandanten en onder commandanten bovenbedoelden tijd als iets zeer belemmerends voor een snel vuurbereid zijn gevoeld en hebben zij unaniem een oplossing gezocht in die richting, dat men richters en tempeerders vast liet werken op het co. van den O. C. of op het moment, dat de O. C. de commando's van den B. C. herhaalde, indien geen telefonische overbrenging plaats had Ja, er waren zelfs voor uitstrevende B. Cn. en O. Cn. die de bediening lieten werken op het moment dat de telofonist Batterij de cos. herhaalde. Op dergelijke wijze werd getracht tijd te winnen In de practijk bleken deze methodes bruikbaar te zijn en kon de tijdsduur tusschen ontvangst en klaar melding eenigszins worden bekort. St. Cn. richters en tempeerders bleken gemakkelijk en vlug te kunnen reageeren op eventueele nog niet voor hen omgewerkte cos. Eén bezwaar bleef echter, n 1.door het herhalen van de cos. van den O. C. was het in de batterij een geroezemoes van stem men en er was geen eenheid in de beoefening van den batterij- dienst Bovendien bleek alras, dat met het gebruik van deze methodes het herhalen van de cos. van den O.C door de St. Cn. ontaardde in een sprekenderwijze aflezen van de opgeschreven cos. De O.C., soms verdiept in een berekening van een pas doorgekomen commando, luisterde niet meer naar een goede teruggave van de door hem gecommandeerde gegevens en de St. Cn., die om maar zoo vlug mogelijk klaar te zijn, dadelijk aan het uitwerken gingen, letten er niet meer op of hun herhalen wel door den O. C. verstaan werd. De volgorde van herhalen van rechts naar links werd niet meer in acht genomen en zoo kon het voorkomen dat St. C 3 herhaalde voor St. C. 2 of 1 of wel, dat 2 of alle 3 St. Cn. tegelijkertijd herhaalden. B Cn. moesten bij oefeningen in het garnizoen en zelfs bij werkdadig vuren op schietcursussen steeds opnieuw weer met nadruk den reglementairen batterijdienst eischen. Steeds opnieuw bleek, dat in de batterij het herhalen als iets onnoodigs, iets remmends, iets lastigs werd ondervonden. Waar de O. Cn. en St. Cn. steeds persoonlijk de uitvoering hunner cos. controleerden, werd het herhalen als vanzelf als een ballast beschouwd. Men durfde het echter nog niet overboord te gooien, omdat het reglement het nog eischte. Langzamerhand zag men den toestand geboren worden, dat een goed O. C. die zijn St. Cn., richters en tempeerders, en een goed St. C, die zijn menschen door en door kende, en wist in hoeverre hij op hen kon ver trouwen, de controle alleen verrichtte bij de zwakke broeders,, waardoor weder tijd werd uitgespaard. 544

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 36