O. C. en St. Cn. begonnen dus een deel van hun werkzaam heden over te dragen op hun onderhebbenden. Bij intensieve en goede doelmatige oefeningen zag men geen fouten optreden en zag men de bediening als het ware opfleuren door het besef van het dragen van eigen verantwoordelijkheid. Fr zat pit in zulk een batterij, de bediening nam actief deel aan het vuur door de batterij af te geven en leefde mede en als men het her halen liet vervallen, heerschte er in de batterij een weldadige rust in den dienst, terwijl de verrichtingen rustig en snel ge schiedden, en er dus een snelle en rustige bedrijvigheid heerschte, omdat iedereen wist, wat hij te doen had. Gedurende een der schietoefeningen werden met zulk een batterijdienst tijden van 20 tot 30 seconden, in sommige gevallen zelfs 10 seconden ge maakt, tusschen ontvangst der vuurleidingscos, en het klaar mel den. Naar aanleiding nu van deze practijk ervaringen, dacht het mij niet ondienstig een zoodanige methode uit te werken, gebas- seerd op deze ondervinding, welke voor de bedieningen van onze snelvuurbatterijen gemeen goed kan worden, en in welke methode dan al hetgeen, dat door de practijk als overbodig wordt be schouwd, is geëlimineerd en waarin rekening is gehouden met het feit, dat voor een snelvuurbatterij elke seconde tijdwinst met betrekking tot de vuuropening van belang is. De methode dan, die door mij wordt voorgestaan is als volgt: De telefonist Batterij herhaalt met luider stem, hoorbaar voor de drie St. Cn en de bediening (c. q. door middel van een scheepsroeper) commandosgewijze de door den telefonist B. C. doorgegeven cos. O. C. en St. Cn schrijven die luid uitgeroepen cos. onverkort op en werken ze daarna uit, de O C. voor de drie stukken en de St. Cn. voor hun eigen stuk. De staat van den O. C. wordt dus niets anders dan een duplicaat van de staten der St Cn. hetgeen noodig is voor de latere controle. Terzelfdertijd, dat de O. C. en St Cnde cos. opschrijven, beginnen richters en tempeerders te werken Zij stellen hun toe stellen, rekening houdende met de hun door den O.C of St. C. opgegeven miswijzingen, brengen het stuk in de richting, geven de vereischte hoogterichting en tempeeren de projectielen. De St. C. heeft er voor zorg gedragen, dat hij, zoodra hij het co. voor den afstand gekregen heeft, de afstandschijf gesteld heeft, rekening houdende met de door den O. C. opgegeven miswijzing. Heeft de St. C de luid uitgeroepen cos. door den telefonist Batterij uitgewerkt, dan kan hij eventueel richter en tempeerder in hun werk helpen door de standen der toestellen te noemen. Zijn alle verrichtingen geschied, dan zal de St. C. alvorens klaar te melden of te laden het werk van zijn tempeerder en richter controleeren door hun de standen van hun toestellen te vragen b. v. tempeerafstand, regelaar, kijkerstand, terreinhoek waarop zij dan antwoorden door de standen op te noemen van 545

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 37