hun toestellen, welke zij van de toestellen zelf moeten aflezen, dus b.v. 2100, 20, 28-04, 218. De tempeerder, die in het bezit wordt gesteld van een schoots- tafel heeft daarin bij den gecommandeerden afstand den tempeer- stand opgezocht, een verrichting, die elke eenvoudige man kan uitvoeren, indien hem dat onderwezen is Het klaar melden van den St C. geschiedt door het opsteken van zijn boekje, of zoo hij door eenige camouflage onzichtbaar is, door het uitsteken van een witten doek zichtbaar vanuit de stand plaats van den O C. De opschrijver van den telefonist Batterij en de telefonist Bat terij zelf (of wel een door den O.C. aan te wijzen persoon; hetzij Cdt. G. Thetzij iemand anders) houdt zijn aandacht gevestigd op de stukken en zoodra hij het teeken klaar van den St C. ziet meldt hij: „O.C. Ie, 2e of 3e klaar". Zijn eindelijk de drie stukken klaar, dan meldt hij„O.C. Bat terij klaar", waarop de O C. dan den telefonist Batterij aan den B.C. laat doorgeven „Batterij klaar". Dit waarschuwen van den O.C. is noodig, omdat de O.C wel eens verdiept kan zijn in een of andere berekening of wel omdat hij bezig is met de controle van een stuk, en niet let op het klaar melden van een St. C. Is de O C. klaar met de uitwerking der door den telefonist Batterij luid uitgeroepen cos. voor de stukken, dan zal hij de batterij controleeren, zonder het werk der stukken op te houden door te vragen b. v.: 2e afstand, waarop St. C. 2 den stand van den afstandschijf afleest of 2e kijkerstand, waarop de richter den stand afleest of 2e terreinhoek, als boven of 2e tempeering, waarop de tempeerder den stand van het tem- peertoestel voor wat betreft tempeerafstand en regelaar afleest. Het antwoord op de vraag van den O. C geschiedt uitsluitend door den stand der toestellen na aflezing te noemen zonder bij voeging, kijkerstandof terreinhoekenz. De cöntrole zal de O. C. doen op het daarvoor geëigende moment zonder het werk bij de stukken ook maar een seconde op te houden, hetgeen mogelijk is, indien men aan den O. C overlaat dat geëigende oogenblik zelf uit te kiezen. Waar een eventueel ontladen veel tijd kan vergen door klem ming, in verband met den eisch dat het laden in de hand van den O. C. moet blijven en met betrekking tot een eventueel door den tempeerder te maken fout, zal de O. C. zoo spoedig mogelijk na de uitwerking der cos. allereerst de tempeerders controleeren, 546

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 38