teneinde zijn co. „laadt" zoo snel mogelijk na ontvangst der vuurleidingscos. te kunnen geven. Is hij er dan van overtuigd, dat de uitvoering der andere vuur leidingscos. goed is, dan meldt hij de batterij klaar. Blijkt bij de controle door den O. C. en St. C., dat er een fout is gemaakt dan wordt niet gezocht bij wien de fout zit, doch dan geldt het principe: in de eerste plaats zijn de berekeningen van den O C. goed, en in de 2e plaats die van de St. Cn. O. C. of St. C. noemt dan den verbeterden stand en St. C., richter of tempeerder, wien de fout aangaat, verbetert zijn toestel. Hierdoor toch wordt uitgedrukt, dat de verantwoordelijkheid in de eerste plaats rust op den O. C in de tweede plaats op den St. C. en in de derde plaats op richters en tempeerders. Het co. „vuren" blijft eveneens in de hand van den O. C. Hierachter is een voorbeeld opgenomen van een staat voor ondercommandanten en stukscommandanten De bovenstaande methode is uitgewerkt voor inschietvuren. Thans zullen we nagaan in hoeverre zij aanvulling behoeft voor de bijzondere gevallen als uitwerkings-, ballon-, directe richting-, daginvloed-, kaart- en staat voor vaste gegevens- vuren voor vuren op bewegende doelen, vuren met G K. „nul", „vooraf tempeeren" en „G. K. schokstelling" en voor vuren, waarin een overgang voorkomt van „G. K. Tijdstellingop „G K. Schokstelling" om dan daarna na te gaan, hoe het gesteld is met de cos. voor de eerste richting. Uitwerkingsvuren. b. v. Spr. 2 sch. V. 2 X (beginafstand 48). De St. Cn. weten dat zij in 10 minuten totaal 30 schoten moeten afgeven op de gecommandeerde vuurwijze. Alvorens de batterij klaar te melden heeft de O. C. de volgende aanwijzingen gegeven aan de St. Cn. welke aanwijzingen worden opgeschreven. „Ie. snelvuurserie 2 sch. afstand 48; 2 sch. afstand 49; 2 sch. afstand 50. 1 min. rust 2e. snelvuurserie als le geen rust 3e. snelvuurserie als le 2 min. rust 4e. snelvuurserie als le 1 min. rust 5e. snelvuurserie als le Projectielen seriegewijze en in de series afstandsgewijze klaar zetten". Om deze aanwijzingen snel te kunnen geven moet de O. C. voorzien zijn van een boekje, waarin de verschillende vuurwijzen 547

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 39