zien, den vereischten overgang in eigendom „ook tegen den wil' van den eigenaar te doen plaats hebben. Evenmin als echter een Staat, die niet over een staand leger beschikt, kan ten strijde trekken, zonder daarvoor een beroep te kunnen doen op zijn weerbare onderdanen tot het opnemen van de wapenen, evenmin kan hij dien strijd voeren, zonder te be schikken over de middelen, om de overige onderdanen desnoods te dwingen ook hunne zij het slechts materieele offers aan het Staatsbelang te brengen. Men heeft dan ook allerwege de noodzakelijkheid ingezien tot wettelijke vaststelling van de bijzondere bevoegdheden, welke in tijd van oorlog, of in het algemeen in tijd van nood, aan den Staat en zijn organen zullen zijn toegekend, om dievan de gewone rechtsorde afwijkende maatregelen te kunnen nemen, welke voor de instandhouding van de weermacht noodig zijn. Beteekenis, waarde en toepassing. Hiervoren werd aangetoond, dat de Staat d. w. z. zijn daar voor in aanmerking komende organen bij het falen van de normale methoden in tijd van oorlog over bijzondere middelen moet kunnen beschikken, om die maatregelen te kunnen nemen, welke de instandhouding van zijn weermacht vereischen. Aangezien de normale methode van koopen gebaseerd is op vrijwillige overeenkomsten van de wederzijdsche partijen, blijven er als bijzondere middelen slechts over die, waarbij de Staat in zijn „publiekrechterlijke" functie de totstandkoming van de noodig geachte overdracht van eigendommen in meerdere of mindere mate afdwingt. Teneinde de diepere beteekenis van dergelijke dwangmaatre gelen te doorgronden, is het noodzakelijk zich scherp voor oogen te houden, welke rechten daarbij worden geschonden en in welke mate deze schending plaats heeft. Bij een afgedwongen overdracht van eigendom wordt inbreuk gemaakt op het recht van den „eigendom", in alle beschaafde landen één van de z.g. grondrechten van de burgers, of zooals dit zeer juist is omschreven in „Les droits des particuliers et ceux de l'Etat en matière de réquisitions militaires (1917)" van Louis le bur, pag. 3: même il s'agit du droit le plus énergiqueinent garanti, „dans l'intérêt social lui-même, le droit de propriété, qui a „toujours été considéré comme un des fondements de l'Etat „et la source de sa prospérité, la richesse de ses ressortis- „sants faisant celle même de l'Etat; Bij de beoordeeling in welke mate hierbij deze rechten worden geschonden, blijken t.a.v. den overgang van eigendommen nogal eenige variaties te kunnen bestaan. Voor gewone omstandigheden vindt een dergelijke transactie 511

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 3