in verband met de verschillende vuurtempo's zijn uitgewerkt, en waarin vermeld staat hoeveel tijd ongeveer een bepaalde vuur- wijze vergt. Hierachter is een voorbeeld opgenomen van de inrichting van een dergelijk boekje. Overigens als onder inschietvuren. Ballonvuren. Op het co. van den B.C. „Ballon, rechts voor, Batterij O.-O." laat de O. C. onmiddellijk volgen het co. „Ballon midden Hoogte rondsel 200". Voor den batterijdienst zou het eenvoudiger zijn als de batterijcommandant commandeerde „Ballon, rechts voor, midden, Batterij O -O., Hoogterondsel 200" waardoor in de me thode geen wijziging behoeft te worden gebracht. Overigens als voren. Vuren met directe richting. Het bovenstaande geldt ook voor het co. „Directe richting, Batterij O-O.". Ook hier zou het een gemak voor de batterij zijn, indien het co. „Hoogterondsel 200" door den B. C. werd gedaan. Overigens als onder inschietvuren. Daginvloedvuren. Om het inconvenient te ontgaan, dat St. Cn., richters en tem- peerders nu eens rekening moeten houden met miswijzingen (vurende zonder daginvloeden) en dan weer daarmede geen rekening behoeven te houden (vurende met daginvloeden), omdat dan de O. C. met de miswijzingen der stukken rekening houdt en in verband met de uniformiteit van de methode, lijkt het mij wenschelijker St. Cn., richters en tempeerders altijd met miswij zingen rekening te doen houden, wat in de practijk heel goed mogelijk is gebleken. Bovendien lijkt het mij in het geheel geen bezwaar, dat de O. C., bij het vuren met daginvloeden de correcties voor d'Vo, opstelling voor boven en naast ]g gtuk vermeerderd 0f ver_ y achter beneden minderd met de miswijzingen der stukken als nieuwe miswijzing aan de stukken opgeeft, welke waarden dan evenals de gewone miswijzingen vóór de bedieningsmanschappen op de schilden en caissondeuren worden geschreven met wit krijt, zoodanig dat zij steeds die getallen moeten zien. Zelfs bij vuren zonder dagin vloeden kan hij de eerste 3 genoemde correcties als miswijzingen aanbrengen. De eenige moeilijkheid blijft dan de door den B. C. gecom- mandeerden afstand, die niet afgerond is tot 25-, 50-of 100-tallen van meters. 548

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 40