Deze moeilijkheid is echter gemakkelijk te overwinnen als volgt. Op het co. van den B C. stellen St. Cn. de afstandschijf en de tempeerders den tempeerafstand op dien afstand afgerond tot 25-tallen van meters, die het dichtst komt onder den gecom- mandeerden afstand, b. v. B C. 3935; St. Cn. 3925 en de tem- peerder het tempeertoestel op den overeenkomstigen tempeerafstand, waarbij hij dan zijn miswijzing optelt of aftrekt. Hierdoor weet de O. C altijd welk ontbrekend aantal meters nog moet worden verwerkt in den terreinhoek en de regelaar, en commandeert dan na uitwerking „Terreinhoek. meer of minder. Regelaarmeer of minder", waarop richters en tempeerders hun toestellen bijwerken. Heel veel eenvoudiger zou het zijn, indien de B. C. zijn afstand afrondt tot in 25-tallen van meters en de rest verwerkt in den terreinhoek en regelaar, altijd gezien in't verband, dat de O C. de resultaten van zijn berekeningen als miswijzigingen heeft opgegeven aan de stukken, ik geloof niet, dat de fout, ontstaan door gescheiden afrondingen van 2 factoren, niet toelaatbaar zal zijn. Bij een zoodanige verandering van schootsrichting, dat de correctie voor de opstelling van 2e en 3e stuk voor of achter, boven of beneden of naast het directiestuk gewijzigd moet worden of in het algemeen bij verandering van de factoren der dagin- vloedcorrecties van den O. C. zal hij de miswijzingen der betrek kelijke stukken veranderen en deze aan die stukken opgeven als nieuwe miswijzingen. Op het eerste gezicht lijkt dat alles zeer ingewikkeld, doch in de praktijk zal deze methode heel eenvoudig blijken te zijn. Het werk van den O. C. wordt verdeeld over St. Cn., richters en tempeerders, waardoor de O. C. zijn voile aandacht kon bepa len bij de contröle van de stukken. De richters le klasse en tempeerders, mits goed opgeleid, zullen blijken even gemakkelijk te kunnen omgaan met de mis wijzingen als St. Cn. en O. Cn. Overigens als inschiet- en uitwerkingsvuren. Kaartvuren. Als bij uitwerkings-en daginvloedvuren. Staat van vaste gegevensvuren. De O. C. commandeert de vuurgegevens van den staat, alsof de B. C. ze zou gecommandeerd hebben door de telefoon. Overigens als voren. Bewegende doelen. Als onder inschiet- en uitwerkingsvuren en vuren met directe richting. 549

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 41