voor een der andere stukken dan het directiestuk als stuk van richting. In dit laatste geval zal hij dan moeten commnnaeeren b. v. „3e stand opnemen" waarna dan weder bovenstaand co. volgt. Deze bovenstaande werkwijze geeft een aanzienlijke besparing van tijd, welke ten goede komt aan een snellere vuuropening Tenslotte zij nog onder de oogen gezien het geval, dat een St. C., richter of tempeerder het geroep van den telefonist Batterij niet heeft verstaan. In dat geval vragen richters en tempeerders aan den St. C. en de St. Cn. eventueel aan den O. C. om her haling van het desbetreffende door co. te roepen „St. C., O. C. zijdelingsch (afstand, terreinhoek, tempeering) herhalen." Het desbetreffende co. wordt dan door den St. C. en eventueel den O. C. of ingevolge zijn opdracht door den telefonist Batterij herhaald, voorafgegaan door de benoeming van het om herhaling vragende stuk, dus b v. „Ie of 2e of 3e (volgt de verzochte herhaling)". Dit is gedaan om de beide andere stukken niet in den waan te brengen, dat er een nieuw commando doorkomt, waarop zij moeten reageeren. De stukken in de batterij toch reageeren bij toepassing van de methode op een stem, onverschillig van wien die stem uitgaat. Als de herhaling niet voorafgegaan werd door de benoeming van het vragende stuk, zouden de andere stukken de herhaalde cos. verwerken bij de tevoren ontvangene. Maakt de Batterijtelefonist eventueel een fout in een commando door verkeerd verstaan en wordt hij door den telefonist B. C. ver beterd, dan meldt hij de fout aan den O. C. door te zeggen „O. C. Kijkerstand c. q. terreinhoek, enz. moet zijn (volgt het verbeterd co,)", waarop de O. C. zorgt door een aanvullingsco., dat het juiste co. bij de stukken komt. Een langzaam en duidelijk spreken echter van den telefonist B.C. en de commandovoering van den B.C. zelf zullen een even tueel verkeerd verstaan door den telefonist Batterij kunnen voor komen. Ziedaar hoe ik mij den nieuwe batterijdienst voor wat betreft een snelle uitvoering der vuurleidingscommando's heb gedacht met behoud van de zekerheid, dat alles goed overkomt en die een nieuwen frisschen geest door onze snelvuurbatterijen zal doen waaien. De manschappen aan de toestellen dragen ieder een gedeelte van de verantwoordelijkheid van het snelle en juiste verloop van het vuur en ik kan niet anders zeggen, dat het hen is aan te zien en dat het hen goed doet, als men ze dienovereenkomstig laat werken. 551

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 43