De batterij zal opveeren, de energie zal meer dan verdubbeld worden. Ieders aandacht zal gespannen zijn, want de minste onoplet tendheid wreekt zich onmiddellijk, het stuk is te laat klaar. Niettegenstaande het ingespannen werk zal er een weldadige rust in de batterij heerschen. Ieder zal weten, wat hij te doen heeft, ieder zal met aandacht luisteren naar hetgeen uit de tele foon komt of naar hetgeen de O. C. commandeert. Zij leeren onder alle omstandigheden reageeren uitsluitend op een stem in de batterij, onverschillig van wien die komt, wat een voordeel moet zijn in hachelijke oogenblikken. Zij zullen ook snel leeren werken, hun bewegingen zoodanig beheerschen, dat er geen beweging te veel gemaakt wordt. Ook dit moet een voor deel zijn, vooral met het oog op de snelle vuurtempo's waarbij elke beweging te veel fnuikend is. Geen geloop meer van den O. C. in de batterij om zijn stukken persoonlijk te controleeren. De controle geschiedt vanuit de schuilplaats. Zoo vraagt de stem niet om de een of andere con- tröle of onmiddellijk volgt daarop het antwoord. Een sportelement zal in de batterij ingevoerd worden. Het zal een wedijver tusschen de bedieningen der stukken zijn, welk sluk het eerst klaar zal melden, het zal ook een wedijver zijn om geen fouten te maken, want de minste fout vertraagt het klaar melden en houdt het vuur op. Zelfs bij een opstelling met groote tusschenruimten tusschen de stukken onderling en met groote verschillen in de opstelling der andere stukken voor of achter het directiestuk, waarbij dan met het aantal meters voor of achter rekening moet worden ge houden door ze als miswijzing op te geven, zullen geen be zwaren worden ondervonden. Alleen dient dan gezorgd te worden voor de juiste opstelling van den telefonist Batterij en den O. C. die in den regel is achter het 2e stuk, maar thans gezocht moet worden zoodanig, dat de telefonist Batterij steeds de 3 stukken voor zich heeft; dus bij een echelonneering links voorwaartsch is zijn opstelling schuins rechts achter het directiestuk of wel schuins links achter het linkerstuk afhankelijk van de windrich ting, terwijl de O. C. zich dan opstelt midden tusschen den tele fonist en het uiterste stuk. Indien de reglementaire en de nieuwe batterijdienst met elkaar vergeleken worden, dan zal de nieuwe een belangrijke tijdwinst boeken, vooral voor wat betreft een snelle vuuropening. Bij een vergelijking mag dan bij den reglementairen dienst geen haar breed afgeweken worden van de beginselen in het K. Vd. en Mt. A 1 neergelegd, zooals die in den aanvang van dit artikel zijn gememoreerd. Die tijdwinst zal ongeveer van 1/4 min. tot 2 min. bedragen per commando. 552

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 44