„evenals door het bepaalde in 194: „Als regel geldt, dat alleen „de hoogst noodige commando's gedaan worden". „Dit punt bevat evenals 182 een hoogst belangrijke bepaling, waardoor het eerste schot er veel eerder uit is dan vroeger, '„want voortaan geldt als regel, „dat alleen de hoogst noodige commando's gedaan worden". „Als de B. C. dus voor het geven van de eerste richting be- „kend heeft gemaakt (en de S. Cn. hebben dit z. n. opgeschreven) „dat b. v. met brisantgranaat, lading 3 K.G. O. H. 234, enz., enz. „gevuurd zal worden en alles is klaar, dan behoeft hij niet meer "zooals vroeger een stoot op de fluit te geven en te beginnen ",met heel plechtstatig te commandeeren „Brisantgranaat" welk „commando dan, ook al staat de B.C. in de batterij, door alle „S.Cn. herhaald wordt en waarna deze laatste aan hunne St. C, "die dan al drie keeren hebben hooren roepen „Brisantgranaat" „nog eens commandeeren: „Met brisantgranaat laadt"; neen, hij „doet alleen die enkele commando's, welke bepaald noodig zijn. „Voortaan wordt ook het attentiesignaal: eenige korte stooten „(en niet een stoot) op het fluitje, alleen dan gegeven „als men „zich onder het hevige vuur niet verstaanbaar zou kunnen maken „of om de aandacht van allen op iets bijzonders te vestigen, „b.v. op een nieuw doel dat plotseling dicht bij de batterij „verschijnt en waarop G. K. T.- O of kartetsvuur moet worden „afgegeven". Ook daar heeft men dus toen al de behoefte gevoeld den tijdsduur tusschen ontvangst en uitvoering der vuurleiding cos. te bekorten, zij het niet in die mate, als nu door mij wordt voorgestaan. De kanonniers van toen en die van thans zijn twee hemels breed verschillende typen. Wat men hen vroeger niet kon toe vertrouwen, het dragen van een zekere verantwoordelijkheid, dat kan men thans met een gerust hart wel doen. Zij zullen er dankbaar voor zijn en die verantwoordelijkheid met eere dragen. Bovendien het R. Vd. en Mt. A. I. spreekt reeds van het dragen van een verantwoordelijkheid n.l. op blz. 43 punt 59 (1) (2) (3) waarin vermeld staat: „(1) Bij ontbreken van den St. C. worden de richthoeken gegeven door No. 1 met het noodafstandwiel. „(2) De standen van de richtmiddelen en van het tempeer- toestel worden door No. 1 en 2 zelf berekend dan wel gevraagd aan den O.C. „(3) Bij stukkenvuur en langzaam vuur kan de St. C. zoo hij zich tijdelijk ergens anders moet ophouden het geven van de richthoeken aan No. 1 opdragen". Dit dragen van verantwoordelijkheid echter wordt pas in een hachelijk moment toegekend n.l. juist als heter op aan komt, te weten bij ontbreken van den St. C. (pt. 59 (2)). Zullen No. 1 554

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 46