en 2 dan niet falen Zij kunnen wel de hulp van den O.C. inroepen, doch de O.C. kan toch niet steeds optreden voor hen als St. C. Rijzen dan niet vanzelf de vragen Hoe is het mogelijk ver antwoordelijkheid te vergen van een man, die nimmer geleerd heeft haar te dragen? Moet hij daarin niet eerst terdege geoefend worden Immers wel. Welnu de door mij voorgestane methode zal die verantwoordelijkheidszin automatisch aankweeken. Niet door bijzondere oefeningen, doch door de gewone dagelijksche oefeningen wordt den kanonnier geleerd zelfstandig te werken en vlug te reageeren op een commando. Op den keper beschouwd wordt met de door mij voorgestane methode niets anders of meer van de bediening gevergd, dan wat zij thans moeten kennen volgens het R. Vd. en Mt. A. 1. blz. 75 en 76 ptn. 77 t/m 80 waarin de opleiding tot richters le kl. en richtkanonniers behandeld staat en blz. 43 pnt. 59. Ik stel slechts meer vertrouwen in hun kennis en bereid hen automatisch voor op de ernstige taak, die hen wacht bij snelle vuurtempo's en in het geval van R. Vd. en Mt. A. I. blz 43 pt. 59, daarbij in het oog houdende, dat een methode in verband met een snelle gemakkelijke en uniforme opleiding geen of althans zeer weinig uitzonderingsgevallen op het algemeen geval moeten toelaten. Natuurlijk acht ik het uitgesloten, dat de door mij voorgestane methode de eenige juiste is, doch als ik door de publiceering mijner denkbeelden in staat ben geweest om een officieele be proeving dier methode of een wisseling van gedachten over dit onderwerp uit te lokken, zal ik me ruimschoots beloond achten. 555

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 47