weerspiegeling in de desbetreffende bepalingen van het geldend privaatrecht, voor N. 1. ondervolgende artikelen van het Burgerlijk Wetboek. 1457 Koop en verkoop is eene overeenkomst, waarbij de eene zich verbindt om eene zaak te leveren, en de andere om daarvoor den bedongen prijs te betalen. 1458 Zij wordt gehouden tusschen de partijen voltrokken te zijn, zoodra deze het eens zijn geworden over de zaak en den prijs, hoewel ook de zaak nog niet mogt zijn ge leverd, noch de prijs betaald zijn. 1459 De eigendom van het verkochte goed gaat niet eer tot den kooper over, dan nadat de levering daarvan geschied is overeenkomstig artikelen 612, 613 en 616. Hieruit blijkt, dat de gewone koop de navolgende criteria in zich bevat, n.l. le. vrijwillig aangegane verbintenis tot levering van een bepaald artikel door de ééne partij 2e. vrijwillig aangegane verbintenis tot betaling van den daarvoor bedongen prijs door de andere partij 3e. overdracht van eigendom door „levering" door de eene paitij 4e. betaling van den prijs door de andere partij. De Staat kan zich nu genoodzaakt zien in tijd van oorlog van dezen normalen gang van zaken af te wijken, door aan den eigendomsovergang één of meer der genoemde criteria te laten ontvallen. Vooropgesteld zij, dat een dergelijke transactie niet meer als een „koopovereenkomst" kan worden beschouwd. In het feit, dat men door telkens andere, dan wel meer of minder criteria te laten vallen, op verschillende manieren van de gewone koopovereenkomst kan afwijken, ligt dan ook de verkla ring voor het groote aantal namen, dat men in binnen- en bui- tenlandsche literatuur en voorschriften hiervoor aantreft. Meestal geeft de letterlijke beteekenis van het voor een bepaal de handelwijze gebruikte woord niet volledig de consequenties daar van aan en worden deze pas duidelijk na kennisneming van de betrekkelijke wettelijke bepalingen of voorschriften, waarin e.e.a. nader is omschreven. Nochtans kan door vergelijking met de kenmerken van een gewone koopovereenkomst in het algemeen het volgende worden gezegd: Wanneer de normale methoden van aanschaffing van het benoo- digde falen, bestaat in de eerste plaats behoefte aan het vervallen van den eisch, dat de eigendomsovergang gebaseerd moet zijn opeen 512

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 4